KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Jak skutecznie komunikować się z innymi? Obejrzyj webinar o narzędziu DEARMAN!

Każdy z nas w pewnym momencie zadaje sobie pytanie jak skutecznie komunikować się z innymi. Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć, że trudno Ci asertywnie przedstawić własne argumenty i potrzeby w pracy? A może potrafisz to zrobić, ale czujesz, że nie idzie Ci to za dobrze? Być może właśnie DEARMAN to narzędzie, którego szukałeś/aś, aby usprawnić swoją komunikację biznesową. Dowiedz się na czym to polega i zdobądź cenną wiedzę z webinaru!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

DEARMAN

Co to jest DEARMAN?

Komunikacja w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę w efektywnej współpracy i rozwoju zawodowym. Jednym z narzędzi, które mogą znacząco poprawić jakość komunikacji interpersonalnej, jest technika DEARMAN. Mimo że wywodzi się z terapii dialektyczno-behawioralnej, znajduje o wiele szersze zastosowanie. Poniżej przedstawiamy krótki opis, w jaki sposób można skorzystać z tej techniki zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Pozwoli Ci to skutecznie osiągać swoje cele i czerpać większą satysfakcję z dotychczasowych relacji.

Zobacz również webinar „Getting your message accross. How to use the tool DEARMAN” przeprowadzony przez Iwonę Stanios (całkowicie w języku angielskim!) znajdujący się pod artykułem. Został on przeprowadzony w ramach współpracy z organizacją DareIT w ramach 6. edycji Programu Mentoringowego, dla którego mentorek i konsultantek HR był skierowany. Dzięki temu nagraniu poznasz konkretne przykłady użycia tej metody dawania feedbacku po angielsku i zrozumiesz, w jakich sytuacjach warto ją zastosować dla skutecznej komunikacji. Dodatkowo przećwiczenie DEARMAN po angielsku to kolejna cegiełka, która pomoże Ci w nauce business english.

Zacznijmy od zrozumienia co właściwie oznacza DEARMAN, Ten skrót stanowi zapis dla kolejnych kroków metody, a każda litera reprezentuje kluczowy element procesu komunikacji poprowadzonej tym schematem.

D – Describe (Opisuj):

W pierwszym kroku koncentrujemy się na opisywaniu sytuacji lub problemu w sposób obiektywny i konkretny. Unikamy ocen i osądzania, skupiając się jedynie na faktach.

Dzięki braku oceny jest większa szansa na to, że druga strona wysłucha, a potem zaakceptuje stawiane przez nas warunki. Z kolei kiedy dodajemy do opisu elementy, które mogą zostać odebrane jako pretensje, rozmówca zamknie się na argumenty i przyjmie obronną postawę, zanim zdążymy dojść do sedna problemu.

E – Express (Wyrażaj uczucia):

Kolejny krok to wyrażenie Twoich osobistych odczuć związanych z daną sytuacją. Ważne jest, aby być otwartym i szczerym w wyrażaniu emocji, co pozwala budować więź między rozmówcami. Czasem mamy z tym problem, szczególnie w kontekście biznesowym. Na szczęście nie chodzi o to, aby się komuś zwierzać, a jedynie wyrazić to, co nas boli konkretnie w tej sytuacji, np. wyrazić rozczarowanie lub niepokój, który pojawił się, gdy współpracownik nie przygotował swojej części prezentacji i musieliśmy za niego świecić oczami przed klientem.

A – Assert (Zaznacz swój autorytet):

Asertywność to kluczowy element DEARMAN. W tym etapie wyrażamy swoje potrzeby i oczekiwania w sposób bezpośredni, ale jednocześnie szanujący innych. Nie chodzi o to, aby ukarać współpracownika, małżonka czy dziecko za wcześniejsze niedopatrzenia, ale aby stworzyć przestrzeń do poprawy, aby taka sytuacja się nie powtarzała. Chodzi również o to, aby być w stanie jasno powiedzieć „nie”. Jeśli nie wiesz jak to wyrazić, posłuchaj przykładów z nagrania na końcu wpisu!

R – Reinforce (Wzmacniaj przekaz):

Wzmacnianie polega na podkreślaniu pozytywnych aspektów i potwierdzaniu wartości współpracy. To także forma motywacji dla rozmówcy do podjęcia pozytywnych działań. Pokaż osobie, z którą rozmawiasz działanie, którego ma się podjąć i jego pozytywny skutek. Możesz na przykład powiedzieć, że dzięki zakończeniu przez nią tego zadania atmosfera w zespole się polepszy albo lepiej odbierana przez waszego menadżera.

M – Mindful (Bądź uważny):

Mindfulness, czyli bycie uważnym, oznacza skupienie się na obecnej chwili. W kontekście DEARMAN oznacza to świadome słuchanie rozmówcy, zrozumienie jego perspektywy i reagowanie w sposób adekwatny przez całą konwersację.

A – Appear confident (Zachowaj pewność siebie):

Roztaczanie aury pewności siebie jest kluczowy dla skutecznej komunikacji. Chociaż może być trudne, zwłaszcza w konfliktowych sytuacjach, ważne jest, aby prezentować się jako osoba pewna swoich racji. Dzięki temu rozmówca będzie bardziej skłonny przychylić się do naszych argumentów i uwierzyć w ich zasadność.

N – Negotiate (Negocjuj):

Ostatni krok to negocjacje, które są nierozłącznym elementem elastycznego podejścia do komunikacji. Dążmy do znalezienia wspólnego rozwiązania, uwzględniając perspektywę obu stron. Pokaż, że jesteś w stanie pójść na pewne ustępstwa po to, aby zrealizować założony cel. Jest to niezbędne, ponieważ chcemy zapewnić drugiej stronie warunki do zmiany swojego postępowania, a równocześnie nie palić między nami mostów. Zaufanie pozwoli nam na szybsze rozwiązywanie podobnych trudności w przyszłości.

skuteczna komunikacja z techniką DEARMAN

Jak skutecznie komunikować się za pomocą techniki DEARMAN?

Technika DEARMAN znajduje zastosowanie nie tylko w sferze terapii dialektyczno-behawioralnej, ale także w środowisku pracy. Może być efektywnym narzędziem do negocjacji i dawania feedbacku w relacjach ze współpracownikami, podwładnymi czy partnerami biznesowymi. Przykładem sytuacji, w której ta metoda się sprawdzi, będzie rozmowa z przełożonym, czy inwestorem, aby wynegocjować dodatkowe wsparcie w projekcie, na który potrzeba zdecydowanie więcej czasu, niż pierwotnie estymowano. Użyj DEARMAN, aby skutecznie przedstawić propozycje zmian w projektowanym przez wasz zespół systemie, podkreślając korzyści dla organizacji i poprawy efektywności. Zastosuj DEARMAN również, gdy tłumaczysz klientowi, który oczekuje precyzyjnej i pracochłonnej usługi, że nie jest ona możliwa przy utrzymaniu dotychczasowego budżetu. To tylko przykłady wykorzystania tej metody, jesteśmy pewni, że ma ona jeszcze wiele więcej do zaoferowania!

Podsumowując, użycie techniki DEARMAN zapewnia skuteczność w realizacji naszych celów. Jest skutecznym narzędziem do asertywnego i empatycznego wyrażania swoich potrzeb, w sposób, który nie antagonizuje drugiej strony. Służy do profesjonalnego rozwiązywania konfliktów. Pozwala bowiem odnaleźć drogę do porozumienia, a nie do eskalacji problemu. Warto na co dzień korzystać z DEARMAN, ponieważ zastosowanie tego schematu komunikacji może pomóc zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.

Misja CoAction to podnoszenie jakości komunikacji po angielsku, Jedną z możliwości współpracy z nami oprócz szkoleń z języka angielskiego jest organizacja wewnętrznych webinarów dla klientów firmowych na tematy związane z komunikacją po angielsku. Jeśli zainteresował Cię ten webinar, ale czujesz niedosyt, zajrzyj na kanał CoAction na YouTube po więcej merytorycznych treści.

Obejrzyj nagranie webinaru poniżej!

DareIT to biznes impaktowy działający na rzecz zwiększenia różnorodności i zmniejszenia niedoboru talentów w branży technologicznej. Wspiera kobiety we wchodzeniu i rozwijaniu się w branży IT poprzez współpracę z ponad 50 pracodawcami z branży IT, takimi jak Deloitte i Goldman Sachs, wspierając ich w zatrudnianiu różnorodnych talentów o wysokim potencjale, a także jako partner badawczy Stanford University Graduate School of Business.
Prowadzi program mentoringowy dla kobiet w IT i kursy pozwalające rozwijać kompetencje w wybranych obszarach IT.

Opinie uczestników webinaru

 • Dawanie feedbacku, który pozwala weryfikować postępy, rozpoznawać mocne strony czy korygować kierunki działania nadal stanowi wyzwanie. Dlatego webinar o narzędziu DEARMAN – Jak skutecznie komunikować się z innymi? – poprowadzony w języku angielskim przez Iwonę Stanios z CoAction – świetnie wpisał się w potrzebę dostarczenia nowych narzędzi mentorkom i konsultantkom wspierającym rozwój mentees w Programie Mentoringowym DareIT. Spotkanie połączone było z elementami warsztatowymi, co pozwoliło żeby lepiej zrozumieć strukturę i przede wszystkim – ćwiczyć ten sposób komunikacji. Stare powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza/mistrzynię sprawdza się także w obszarze relacji międzyludzkich.
  Anna Miler, Program Managerka DareIT

 • Dla mnie feedback jest potężnym narzędziem rozwoju zawodowego, ale również osobistego, a umiejętność udzielania feedback’u uważam za kluczową kompetencję XXI wieku. Dlatego chętnie poszukuję narzędzi, aby ćwiczyć i rozwijać się w tym obszarze. Technika DEARMAN okazała się dla mnie interesująca, ponieważ połączenie komunikacji, relacji, psychologii i faktów umożliwia przekazanie najistotniejszych informacji w sposób prosty i klarowny.
  Magdalena Robakowski, Talent Acquisition Manager, DataWalk S.A, Konsultantka HR Programu Mentoringowego DareIT

 • Według mnie DEARMAN to skuteczna metoda na efektywną komunikację. Warsztat uświadomił mi, jak tę sama myśl można wyrazić w sposób łatwiejszy do zrozumienia i przyjęcia przez osobę, z która rozmawiasz. Ta metoda pomaga szczególnie w komunikacji o trudnych rzeczach, które mogą budzić emocje i oddalać rozmówców od tematu rozmowy. Na pierwszy rzut oka jej stosowanie może wydawać się sztuczne, a jednak z drugiej strony to jasna i praktyczna lista kroków jak budować skuteczną, dająca pozytywne efekty wymianę informacji.
  Ten warsztat pozwolił mi zmierzyć się z takim zadaniem i przetrenować użycie metody DEARMAN na jednym z przykładów.
  Magdalena Gąska, Salesforce Technical Expert, PwC IT Services sp. z o.o., Mentorka Programu Mentoringowego DareIT
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta

Jakie artykuły jeszcze Ci polecamy?