KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Rozmowa o pracę po angielsku

Specjaliści od HR-u w firmach IT zastanawiają się, jak ściągnąć do siebie najlepszych specjalistów, a potem, co najważniejsze, ich zatrzymać. Jak powinna wyglądać rozmowa o pracę po angielsku? Z naszego doświadczenia i współpracujących z nami firm IT, wiemy, że nie zawsze krótki dialog w czasie rozmowy o pracę po angielsku wygląda dokładnie tak jak powinien. Kursy angielskiego mogą być pomocne zarówno dla HR jak i potencjalnych kandydatów.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

rozmowa o pracę po angielsku

Rozmowa o pracę po angielsku w branży IT

Branża IT nadal się rozwija i ciągle tworzą się nowe miejsca pracy. Niestety czasy kiedy można było znaleźć pracę w branży IT bez większego doświadczenia z zaledwie kilkumiesięcznym szkoleniem, minęły bezpowrotnie. Rozmowa o pracę po angielsku staje się kolejną kartą przetargową w rekrutacji. Osoby, których przede wszystkim szukają rekruterzy, to specjaliści, którzy już pracują w tej branży jakiś czas i nie trzeba ich uczyć wszystkiego od podstaw. O takich ludzi toczy się walka między firmami IT, ponieważ nie ma ich na rynku aż tak wielu. W związku z tym firmy prześcigają się w coraz wymyślniejszych benefitach, które mogą zaoferować potencjalnemu pracownikowi.

Angielski jako szkolenie, nie benefit

Według badania portalu pracuj.pl z 2019 roku, dofinansowanie języków obcych to jeden z najpopularniejszych benefitów w Polsce. W tym samym badaniu „dofinansowanie szkoleń” jest osobną kategorią i plasuje się na 3 miejscu. Dzięki temu badaniu widzimy przede wszystkim to, jak ważnym obszarem dla pracodawców jest inwestycja w rozwój pracowników. Na kursy angielskiego idzie już spora część budżetu rozwojowego.

Z naszej perspektywy język angielski powinien być traktowany jak inne szkolenia, a nie jako benefit oferowany pracownikom, którzy mogą z niego skorzystać lub nie − według wyłącznie własnej decyzji i potrzeb. Zwłaszcza gdy język angielski jest im niezbędny w pracy.

Wtedy potrzebne jest spersonalizowane szkolenie, zaprojektowane pod konkretnego kursanta i jego potrzeby. Skuteczna nauka angielskiego po to, żeby przynosić szybkie efekty i realnie wpływać na to, jak kursant radzi sobie w pracy.

W CoAction kierujemy się tą zasadą i przygotowujemy nasze kursy jak projekty w IT, które mają dać konkretne, mierzalne efekty, a nie jak benefit, z którego skorzysta tylko część osób. Dlatego firmy, które z nami pracują, najczęściej rozumieją tę różnicę i szukają szkoły językowej, która dostarczy im profesjonalne, zaplanowane szkolenia językowe.

Jak to robimy? Mamy konkretne narzędzia, którymi sprawdzamy poziom początkowy i którymi mierzymy progres. Pieniądze, które firmy przeznaczają na kursy, u nas nie są „przepalane” na godzinne konwersacje o pogodzie.

Mamy konkretny cel do zrealizowania — i tego się trzymamy. W związku z tym nasze kursy są bardzo ważne dla pracowników i stają się dodatkowym motywatorem do pozostania w firmie. To tak, jakby pracodawca zapłacił pracownikowi za studia podyplomowe — świadomość, że szef czy manager chce zainwestować w jego rozwój i płaci za usługę na wysokim poziomie, może zdecydowanie zmniejszyć rotację.

Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?

Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!

Czytaj więcej

Stojąc u bram swojej zawodowej przyszłości, kluczowym krokiem może okazać się rozmowa o pracę po angielsku, która otwiera drzwi do międzynarodowej kariery. Opanowanie tego wyzwania wymaga nie tylko biegłości językowej, ale również strategicznego podejścia i znajomości pewnych sekretów. W tym artykule podzielimy się z Wami niebanalnymi wskazówkami, które pozwolą przekuć każdą międzynarodową rozmowę kwalifikacyjną w sukces zawodowy. Przygotuj się na odkrycie esencji profesjonalizmu, której poszukiwali najbardziej ambitni kandydaci.

Rozumienie procesu rekrutacji w kontekście międzynarodowym

Zrozumienie procesu rekrutacji jest kluczowe, szczególnie gdy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku angielskim. Rekruterzy z różnych krajów mogą mieć odmienne podejście do procesu rekrutacji, a co za tym idzie – różne oczekiwania wobec odpowiedzi kandydatów. Znajomość języka obcego to dopiero początek – istotne jest także zrozumienie kultury biznesowej danego kraju oraz umiejętność przedstawienia swoich kompetencji w sposób, który będzie zrozumiały dla międzynarodowego rekrutera.

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, ale także do zadania pytań, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć oczekiwania pracodawcy. Przygotuj się na to, jakich pytań możesz się spodziewać, ale pamiętaj także, że to Ty również jesteś stroną rozmowy kwalifikacyjnej i masz prawo zadać pytania dotyczące kultury organizacyjnej, ścieżki rozwoju czy oczekiwań finansowych.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej w języku angielskim niezwykle ważne jest pokazanie swojej biegłości językowej. Znajomość słownictwa specjalistycznego to jedno, ale pamiętaj także o podstawowych zwrotach, takich jak „How are you?”. Pokaż, że język angielski jest dla Ciebie narzędziem, a nie barierą.

Na koniec, pamiętaj, że każda rozmowa rekrutacyjna to nauka i doświadczenie, które pomaga Ci rozwijać swoje umiejętności. Nawet jeśli nie dostaniesz od razu oferty pracy, rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim będzie dla Ciebie cennym doświadczeniem, które pozwoli Ci lepiej zrozumieć międzynarodowy rynek pracy i przygotować się do przyszłych wyzwań.

Znaczenie biegłej znajomości języka angielskiego

Biegła znajomość języka angielskiego jest nieocenionym atutem podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wyrafinowane odpowiedzi na pytania typu „why should we hire you?” czy „tell me about yourself” sprawią, że staniesz się atrakcyjnym kandydatem dla rekrutera. Wykorzystaj swoją znajomość języka nie tylko do precyzyjnego odpowiadania, ale również do zadawania pytań, które pomogą Ci zrozumieć, czy to miejsce jest odpowiednie dla Ciebie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie bój się zastosować strategii powtórzenia pytania w języku obcym. To nie tylko pokaże, że zrozumiałeś intencje rekrutera, ale także da Ci chwilę na zastanowienie się nad odpowiedzią. Pamiętaj, aby formułować pytania w sposób zrozumiały dla rekrutera, unikając skomplikowanych konstrukcji gramatycznych z języka polskiego.

Przygotuj się na przykładowe pytania, takie jak „why do you want this job?”. Twoja odpowiedź powinna być szczera i pokazać, dlaczego chcesz pracować w danej firmie. Wykorzystaj zwroty takie jak „I’m good at multitasking” czy „I perform well under pressure”, aby pokazać swoje mocne strony.

Na koniec, pamiętaj o uprzednim przetłumaczeniu powyższych pytań na język polski i przygotowaniu odpowiedzi. To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu podczas rozmowy i skupić się na prezentowaniu swoich umiejętności. Zawsze możesz powiedzieć „I’ll be happy to help in case you need anything”, aby pokazać swoją gotowość do współpracy i zaangażowanie.

Analiza oferty pracy i dopasowanie kompetencji

Analiza oferty pracy jest kluczowym etapem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Zrozumienie wymagań pracodawcy pozwoli Ci skutecznie dopasować swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe do oczekiwań. Przykładowo, podczas odpowiadania na pytanie „why should we hire you?”, skup się na aspektach, które są najbardziej istotne dla roli, na którą aplikujesz. W odpowiedziach podczas rozmów kwalifikacyjnych staraj się pokazać, jak Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe mogą przyczynić się do realizacji celów firmy.

Interakcje z rekruterem, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, powinny być strategiczne. Wszystkie pytania zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz odpowiedzi na nie powinny sugerować powiązanie Twoich umiejętności z potrzebami firmy. Na przykład, jeśli Twoim „current personal goal is” dalsze rozwijanie umiejętności zarządzania projektem, podkreśl to podczas rozmowy, zwłaszcza jeśli jest to kompetencja pożądana w ofercie pracy.

Oprócz podkreślania swoich mocnych stron, warto być przygotowanym na przedstawienie swoich słabych stron. Dobrze przygotowane przykładowe odpowiedzi na to pytanie mogą pokazać, że jesteś świadomy swoich obszarów do poprawy i aktywnie pracujesz nad nimi. Wskazówka: nie bój się użyć zwrotów takich jak „I’m very focused on improving my skills in…”, aby pokazać swoje zaangażowanie w rozwój osobisty.

Podsumowując, staranne przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, jest kluczem do sukcesu. Analiza oferty pracy, strategiczne dopasowanie kompetencji i odpowiedzi na pytania rekrutera, a także świadomość swoich mocnych i słabych stron, to elementy, które mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie profesjonalnego CV i listu motywacyjnego po angielsku

Przygotowanie profesjonalnego CV i listu motywacyjnego w obcym języku wymaga nie tylko doskonałej znajomości języka, ale również umiejętności prezentacji swoich mocnych stron. Twoje dokumenty aplikacyjne powinny odzwierciedlać całe twoje doświadczenie zawodowe oraz zdolności, które pozwolą ci radzić sobie z problemami, które napotkasz w nowej roli. Zadbaj o to, aby były one pozbawione błędów językowych, które mogłyby podważyć twoje zdolności językowe.

W procesie aplikacyjnym kluczowe jest także zadawanie pytań, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania, takie jak „What are your strengths and weaknesses?” czy „Why do you want to work with us?”. Pamiętaj, aby w swoich dokumentach aplikacyjnych zawrzeć odpowiedzi na te pytania, podkreślając, że „I’m very attentive to details”, co może być twoim atutem w procesie selekcji.

Ostatnim krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że twoje CV i list motywacyjny to twoje znaki rozpoznawcze, które powinny być dopracowane tak, aby pokazać cię jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. Odpowiednia prezentacja twoich umiejętności i doświadczenia może być kluczowa dla zdobycia pracy w języku angielskim i przekucia rozmowy kwalifikacyjnej w sukces zawodowy.

Zastosowanie właściwej terminologii branżowej

Zastosowanie odpowiedniej terminologii branżowej podczas rozmów kwalifikacyjnych może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces na rynku pracy. Dzięki temu pokażesz nie tylko swoje umiejętności językowe, ale także głębokie zrozumienie specyfiki działalności danej firmy oraz znajomość branży. Używając terminów technicznych i branżowych, które były częścią Twojej poprzedniej pracy, automatycznie będziesz sugerywać powiązanie swoich doświadczeń z potrzebami potencjalnego pracodawcy.

Przygotowując się do rozmowy w środowisku anglojęzycznym, przygotuj pytania, które wykażą Twoje zaangażowanie w poszukiwanie pracy oraz zainteresowanie specyfiką naszej firmy. Jeśli nie jesteś pewien czy jesteś w stanie płynnie używać branżowego języka jak native speaker, warto umieścić w listach motywacyjnych przykłady, które świadczą o Twojej zdolności do szybkiego uczenia się i zrozumienia nowych pojęć. Nie zapominaj również o wspomnieniu swoich zainteresowań, które mogą być dodatkowym atutem w kontekście branży, do której aplikujesz.

Rozwój umiejętności słuchania i zrozumienia akcentów

Rozwój umiejętności słuchania i zrozumienia różnych akcentów jest istotny w kontekście zawodowym, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Jeśli czujesz się „really stressed” z powodu trudności w zrozumieniu rozmówcy, warto poprosić o klarowność, używając formułki „could you rephrase it?”. To nie tylko pokaże Twoje zaangażowanie, ale także pozytywne nastawienie i gotowość do komunikacji.

Dla osób z szerokim profilem zawodowym, umiejętność efektywnego słuchania w języku angielskim może być kluczowa podczas negocjacji warunków współpracy. Określenia takie jak „expect experience-based remuneration” wymagają nie tylko pewności siebie, ale również precyzji językowej, aby wyrazić oczekiwania finansowe w sposób zrozumiały dla pracodawcy.

W kontekście aplikowania o pracę, list motywacyjny oraz CV to Twoja wizytówka. Zdanie „I’m customer-oriented” w liście motywacyjnym powinno być poparte konkretnymi przykładami z przeszłości zawodowej. Przykładam dużą uwagę do szczegółów, a także do poziomu angielskiego, który jest niezbędny do wykazania się w roli wymagającej kontaktów międzynarodowych.

 • Umiejętność słuchania i zrozumienia akcentów – kluczowa podczas międzynarodowych rozmów kwalifikacyjnych.
 • „Could you rephrase it?” – użyteczne w sytuacji niezrozumienia, pokazuje chęć do zrozumienia i komunikacji.
 • Pozytywne nastawienie – ważne przy poruszaniu się w międzynarodowym środowisku zawodowym.
 • „Expect experience-based remuneration” – wyrażanie oczekiwań finansowych z precyzją językową.
 • Profesjonalne dokumenty aplikacyjne – list motywacyjny i CV jako odzwierciedlenie kompetencji językowych.
 • „I’m customer-oriented” – podkreślenie orientacji na klienta w liście motywacyjnym z konkretnymi przykładami.
 • Przykładam dużą uwagę – do detali i poziomu języka angielskiego, niezbędnego w pracy o charakterze międzynarodowym.

Przygotowanie do typowych pytań rekrutacyjnych

Przygotowanie do typowych pytań rekrutacyjnych jest jak finałowe dopracowanie przed prezentacją swojej kandydatury. Warto zastanowić się nad przykładową odpowiedzią na pytanie o wynagrodzenie oparte na doświadczeniu, które jest kluczowe w kontekście finansowym rozmowy. Pamiętaj, aby przedstawić się z najlepszej strony, podkreślając swoją wartość dla potencjalnego pracodawcy.

Odpowiadając na pytania dotyczące możliwości rozpoczęcia pracy, wykaż się elastycznością, mówiąc „mogę rozpocząć pracę zgodnie z potrzebami naszej firmy„. To pokazuje, że jesteś gotowy do podjęcia nowych wyzwań i skupiony na celach danego stanowiska. Nie zapominaj przy tym o swojej naturalnej zdolności do szybkiego adaptowania się do nowych warunków.

Gdy staniesz w szranki z innymi kandydatami, postaraj się wyróżniać nie tylko doświadczeniem, ale i umiejętnościami interpersonalnymi. Podkreślając, że posiadasz naturalną umiejętność pracy zespołowej, możesz zyskać przewagę, szczególnie jeśli aplikujesz do międzynarodowej korporacji, gdzie komunikacja jest często prowadzona nie w ojczystym języku.

Konstrukcja efektywnych odpowiedzi w języku angielskim

Podczas rozmowy rekrutacyjnej w języku angielskim kluczowe jest konstruowanie efektywnych odpowiedzi. Aby w pełni wykorzystać swoje umiejętności językowe, skup się na prezentacji swoich kwalifikacji w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Zamiast jedynie wymieniać swoje doświadczenie, możesz odpowiedzieć, używając konkretnych przykładów z bieżącej pracy, które najlepiej ilustrują Twoje kompetencje.

Przygotowując się do pytania „dlaczego chcesz dołączyć do naszej firmy?”, warto wcześniej przejrzeć jej stronę internetową i zapoznać się z logotypami firm wskazanymi powyżej. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć misję i wartości firmy, a także przygotować odpowiedź, która wykaże Twoje zaangażowanie i chęć bycia częścią zespołu.

Rozmowa o pracę w innym języku to spore wyzwanie, ale również okazja do pokazania swoich mocnych stron. Z dumą możesz pochwalić się przykładem projektu, który przyczynił się do sukcesu firmy, możesz pokazać, jak Twoje kwalifikacje i doświadczenie mogą przynieść wartość nowemu pracodawcy. Wyraź, co jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące w pracy, aby rekruter mógł zobaczyć Twoją pasję.

Rozwijając karierę w dziedzinie wybranej branży, ważne jest, aby odpowiedzi odzwierciedlały Twoje zrozumienie specyfiki tej dziedziny. Jeśli rekruter zapyta „opowiedz mi o sobie”, możesz skorzystać z tego momentu, aby przedstawić krótką historię swojej kariery, podkreślając kluczowe momenty i sukcesy na swojej ścieżce zawodowej.

Prezentacja swoich osiągnięć i doświadczenia

Prezentacja swoich osiągnięć i doświadczenia jest nieodłącznym elementem rozmowy o pracę. Ważne jest, aby podkreślić swoje umiejętności w zarządzaniu zadaniami jednocześnie, co jest wyznacznikiem efektywności i zdolności do wielozadaniowości. Gdy rekruter pyta o konkretne przykłady, nie wahaj się wspomnieć o sytuacji, w której miałeś problem z zarządzaniem czasem, ale ostatecznie znalazłeś sposób na opanowanie tej umiejętności. Jest to świadectwo Twojej zdolności do uczenia się i adaptacji.

W każdej rozmowie kwalifikacyjnej istotne jest, aby wyrazić, że jesteś gotowy do pracy w dynamicznym środowisku i że „dobrze sobie radzisz” ze szybkimi zmianami. Zademonstruj swoją naturalną umiejętność do radzenia sobie z wyzwaniami i pokazania inicjatywy ze swojej strony. Nie zapomnij też o zastosowaniu przydatnych zwrotów, które mogą pomóc w nawiązaniu pozytywnej relacji z rekruterem, takich jak „Jestem bardzo zaangażowany w osiąganie moich celów zawodowych” czy „Bardzo chciałbym pracować dla tej firmy„.

Znajomość kultury biznesowej i etykiety w rozmowie kwalifikacyjnej

Znajomość kultury biznesowej i etykiety jest kluczowa dla zbudowania pozytywnego pierwszego wrażenia i może okazać się decydująca w procesie rekrutacji. Najczęściej kandydaci popełniają błędy, nie dostosowując się do norm i wartości obowiązujących w firmie, do której aplikują. Aby uniknąć tego błędu, warto przed rozmową zgromadzić jak najwięcej informacji o przyszłym pracodawcy i branży, w której działa. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy i zademonstrowanie, że jesteś kandydatem świadomym i dobrze zorientowanym.

Wielu kandydatów zastanawia się, jak odpowiedzieć na pytania typu „Jakie są twoje największe mocne strony?” czy „Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?”. Aby wyróżnić się podczas rozmowy, konieczne jest wykazanie postawy nastawionej na działanie oraz umiejętności zarządzania czasem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie prezentować swoje kompetencje, skup się na przygotowaniu przekonujących odpowiedzi, które odzwierciedlą twoje najważniejsze osiągnięcia zawarte w CV i pokażą, w jaki sposób możesz przyczynić się do sukcesu firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku, zwłaszcza jeśli twoja znajomość języka angielskiego jest na poziomie średnim, może wydawać się wyzwaniem. W takiej sytuacji, nie bój się użyć zwrotu „excuse me”, aby poprosić o powtórzenie pytania. Pamiętaj, że każdy pracodawca ceni kandydatów, którzy potrafią wyraźnie komunikować swoje potrzeby i pytania. Gdy nauczysz się prawidłowo używać tego zwrotu, zwiększysz swoje szanse na zrozumienie i poprawne odpowiedzi na kluczowe pytania takie jak „Jakie są Twoje aspiracje zawodowe?”.

Użycie języka ciała na korzyść w rozmowie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie. Twoje język ciała może komunikować pewność siebie i gotowość do podjęcia większej odpowiedzialności. Przekonujący uścisk dłoni, kontakt wzrokowy i otwarta postawa to sygnały, które mówią rekruterowi, że znasz angielski nie tylko w teorii, ale również potrafisz skutecznie wykorzystać ten język w praktyce.

W odpowiedzi na pytanie „jakie są twoje słabości”, użyj języka ciała, aby pokazać, że jesteś osobą zorientowaną na rozwiązania. Lekkie przechylenie głowy i zastanowienie się nad odpowiedzią może zademonstrować, że zrozumiałeś pytanie i podchodzisz do niego z pełną odpowiedzialnością, pokazując przy tym, że masz udokumentowane doświadczenie w pokonywaniu własnych słabości.

Jeśli masz szeroki profil doświadczeń oraz studiowałeś na uniwersytecie w międzynarodowym środowisku, wykorzystaj język ciała, aby to podkreślić. Gdy opowiadasz o swoich osiągnięciach, otwarte gesty rąk mogą wzmocnić przekaz, że jesteś gotowy na nowe wyzwania i gotów dołączyć do zespołu pracującego w języku angielskim.

Przygotowując się do pytań i odpowiedzi, pamiętaj, aby utrzymać spokojną postawę, nawet jeśli zostaniesz zapytany o „największe wyzwania w” Twojej dotychczasowej karierze. Zrelaksowana, ale pewna postawa może pokazać, że nie tylko jesteś zdolny do radzenia sobie z trudnościami, ale także, że jesteś gotowy odpowiedzieć na pytanie „czy powinniśmy Cię zatrudnić?” z przekonaniem „będę szczęśliwy”, by dołączyć do organizacji i wniesienia wartości.

Zarządzanie stresem przed i w trakcie rozmowy o pracę

Zarządzanie stresem przed rozmową o pracę jest równie ważne jak sam przebieg spotkania. Większość kandydatów odczuwa zdenerwowanie, ale kluczem do sukcesu jest przygotowanie i wizualizacja pozytywnego wyniku. Przeczytanie podobnych artykułów na temat efektywnych technik relaksacyjnych może pomóc zniwelować napięcie i skoncentrować się na swoich umiejętnościach, które chcesz zaprezentować pracodawcy.

Podczas rozmowy, ważne jest, aby pamiętać o technikach regulowania emocji, które pomogą Ci odpowiedzieć na trudne pytania z opanowaniem. Jeśli poczujesz, że stres zaczyna brać górę, głębokie oddychanie może być skutecznym rozwiązaniem. Zawsze możesz zrobić krótką przerwę przed odpowiedzią na pytanie, aby zebrać myśli i zachować spokój.

Na koniec rozmowy, warto mieć w zanadrzu pytania do rekrutera, które pokażą Twoje zainteresowanie stanowiskiem i firmą. Zadając pytanie „Dlaczego chcesz tę pracę?” lub „Jakie są główne wyzwania, z którymi spotkam się pracując dla Pana/Pani firmy?”, pokazujesz, że jesteś zaangażowany i dokładnie przemyślałeś swoją decyzję o aplikacji. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to nie tylko pytania rekrutera, ale także Twoja okazja do zadawania pytań, które mogą okazać się wyróżnikiem Twojej kandydatury.

Techniki negocjacyjne dotyczące warunków zatrudnienia

Podczas rozmowy o pracę, techniki negocjacyjne są kluczowe, aby uzyskać warunki zatrudnienia, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Posiadając lata doświadczenia w branży, możesz przedstawić argument, że potrafisz rozwiązywać problemy, które są codziennością w pracy, co czyni Cię wartościowym nabytkiem dla firmy. Wskazując na swoje sukcesy w poprzedniej roli, argumentujesz swoją wartość dla pracodawcy, umacniając swoją pozycję negocjacyjną.

Negocjowanie warunków zatrudnienia to również sztuka komunikacji między różnymi działami. Jeśli stanowisko, o które się ubiegasz, wymaga częstej współpracy z innymi działami, możesz podkreślić swoje kompetencje w tym obszarze. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, wykazując się płynnością w komunikacji międzykulturowej, możesz zwiększyć swoje szanse na lepsze warunki zatrudnienia.

Przygotowując się do rozmów o pracę, warto mieć na uwadze pytanie „Jakie są Twoje największe mocne strony?”. Odpowiedź na to pytanie może stanowić fundament do negocjacji. Jeśli możesz się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami lub specjalistyczną wiedzą, nie bój się tego użyć jako argumentu, wyjaśniając pracodawcy, dlaczego zasługujesz na lepsze warunki. Pamiętaj, że dobra negocjacja to taka, w której obie strony czegoś osiągniecie wspólnie.

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne do rozmowy

Jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz zapytany o „greatest weakness”. Przygotowanie się do tej kwestii wymaga szczerości oraz umiejętności przedstawienia swoich słabości w sposób, który podkreśli Twoją gotowość do rozwoju. Pamiętaj, że rekruter szuka kandydata, który nie tylko zna swoje mocne strony, ale jest również świadomy obszarów do poprawy i aktywnie nad nimi pracuje.

Ważnym aspektem merytorycznego przygotowania jest również przemyślenie odpowiedzi na pytania dotyczące oczekiwań finansowych. Formułując odpowiedź na pytanie „what are your salary expectations?”, zastanów się, jakie są standardy rynkowe dla danego stanowiska i jak Twoje doświadczenie wpisuje się w te ramy. Pamiętaj, by podczas odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej wykazać się znajomością branży i realistycznym podejściem do tematu wynagrodzenia.

Zastosowanie storytellingu do opisu swojej kariery

Rozpoczynając rozmowę kwalifikacyjną, warto zastosować technikę storytellingu, aby opowiedzieć o swojej karierze w sposób, który zaangażuje pracodawcę. „Dzień dobry, jak się Pan/Pani ma?” to nie tylko grzecznościowa formułka, ale także pierwszy krok do nawiązania pozytywnego kontaktu. Pamiętaj, że opowiadając swoją historię, masz szansę zrobić dobre wrażenie już na samym początku rozmowy.

Wykorzystując język emocji i konkretne przykłady, możesz sprawić, że Twoje odpowiedzi na rozmowie staną się niezapomnianą opowieścią o sukcesach i wyzwaniach. Ważne jest, aby historie, które opowiadasz, były spójne z profilem poszukiwanym przez pracodawców, pokazując, że jesteś nie tylko kandydatem z odpowiednimi umiejętnościami, ale także osobą z ciekawą historią.

Pamiętaj, jak ważne jest przygotowanie do rozmowy. Nie zapomnij wpleść w swoją narrację momenty, które podkreślą Twoją zdolność do adaptacji i nauki. Dzięki temu pracodawca dostrzeże Twoje zaangażowanie i determinację, co może być decydujące dla ostatecznego wyniku rekrutacji. „Pani/Pana czas” poświęcony na przygotowanie się do rozmowy, może okazać się najlepszą inwestycją w rozwój Twojej kariery.

Rozwój umiejętności zadawania pytań rekruterowi

Rozwój umiejętności zadawania pytań rekruterowi podczas rozmowy o pracę jest równie ważny, jak prezentacja swojego CV i doświadczenia. Odpowiadając na pytania w języku angielskim, możesz się spodziewać, że zostaniesz poproszony o szczegółowe opisanie swoich umiejętności i dotychczasowych osiągnięć. Nie bój się także zainicjować dialogu; pytanie takie jak „What can you foresee for the future of this role?” może pokazać Twoje zainteresowanie przyszłością stanowiska, a także wyróżnić Cię spośród innych kandydatów.

Pamiętaj, że rozmową kwalifikacyjną możesz kierować, zadając właściwe pytania. Fraza „Could you tell me more about the team I would be working with?” jest przykładem, jak zasygnalizować, że jesteś osobą nastawioną na współpracę i zainteresowaną środowiskiem pracy. Pytania o możliwości rozwoju czy szkoleń w firmie mogą również pokazać Twoje aspiracje zawodowe i chęć doskonalenia znajomości angielskiego.

Podsumowanie

Rozmowa o pracę w języku angielskim nie musi być przeszkodą, a może stać się Twoim trampoliną do międzynarodowej kariery. Pamiętaj, że każdy element od przygotowania merytorycznego, przez znajomość kultury biznesowej, aż po efektywne wykorzystanie języka ciała, ma znaczenie w budowaniu Twojego profesjonalnego wizerunku. Nie przestawaj się rozwijać i eksplorować nowe metody, które ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu. Korzystaj z dostępnych zasobów, ucz się od najlepszych i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Niech ta wiedza będzie dla Ciebie inspiracją do dalszego działania i nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Powodzenia!

Angielski to „must”, żeby przejść job interview w IT

Branża IT jest specyficzna także pod względem tego, że w niej bez znajomości angielskiego ani rusz. Zaczynając od tego, że programuje się w tym języku, większość szkoleń i forów gdzie można poprosić o pomoc innych programistów, jest po angielsku, czy w końcu przynajmniej część klientów pochodzi zza granicy.

Możemy mieć na pokładzie naprawdę wybitnego specjalistę IT, ale jeżeli język angielski jest jego piętą achillesową, to tym samym może to znacznie lub całkowicie ograniczać jego rozwój w branży.

Płynny angielski otwiera często wiele nowych drzwi. Sprawia, że możemy zaoferować komuś wyższe stanowisko, które wiąże się z bezpośrednim kontaktem z klientem, czy wysłać na zagraniczne warsztaty. Jeżeli pracujecie w HR, na pewno macie osoby, które świetnie sobie radzą, ale na myśl, że mają coś wytłumaczyć klientowi ze Stanów, czy wesprzeć nowego członka zespołu z Indii, sztywnieją ze stresu. Mają wszystkie narzędzia do tego, żeby rozwijać swoją karierę, oprócz jednego — angielskiego. Jeśli nie radzi sobie w takich sytuacjach, przestaje się liczyć, czy jego rozmowa o pracę po angielsku przebiegła bez zarzutów. Tutaj liczy się to, czy jest w stanie przekazać swoją eksperckość w realnych sytuacjach.

Angielski to narzędzie pracy i język danego człowieka ma przełożenie na wszystkie trzy rodzaje zasobów, jakie mamy w firmie:

 • na czas (przeciągające się spotkania w języku angielskim tylko dlatego, że ktoś nie rozumie, co się dzieje lub nie potrafi wyjaśnić swojego stanowiska),
 • na pieniądze (czas to pieniądz),
 • i na ludzi (kiedy pracownicy muszą używać angielskiego, ale nie czują się w nim pewnie i cała sytuacja bardzo ich stresuje).

W takim wypadku potrzebujecie dokładnie zaplanowanych szkoleń językowych, które wesprą te osoby w ich obowiązkach, rozwiną ich słownictwo, zwiększą płynność i zbudują pewność siebie.

rozmowa o pracę po angielsku

Potencjalny kandydat ze słabym angielskim

Na stanowiskach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z zagranicznym klientem, wymagany jest angielski na wysokim poziomie.

To może odstraszyć kandydatów, którzy mają wszystkie kwalifikacje, oprócz tej jednej. Czeka ich tylko krótki dialog, rozmowa o pracę po angielsku. W branży, która cierpi na niedobór specjalistów i ma ciągłe problemy ze zrekrutowaniem odpowiednich osób, dalej tacy kandydaci mogą być na wagę złota. Jeśli pracownik jest naprawdę dobry, nie skreślaj go bo rozmowa o pracę po angielsku wypadła nie najlepiej.

Co jednak zrobić z ich niewystarczającym angielskim?

Sensowną opcją jest wybór intensywnego, trwającego kilka-kilkadziesiąt godzin, szkolenia językowego. Szybko podnosi poziom angielskiego i w przeciągu kilku miesięcy pozwala na wykonywanie wszystkich obowiązków w języku obcym.

Tego typu opcja pomoże poszerzyć pulę kandydatów i jednocześnie wzbogaci ofertę pracy o premium benefit, który zatrzyma pracowników na dłużej.

Szkolenie języka angielskiego, ale także praca nad soft skills

Niektórym ludziom praca programisty kojarzy się z samotną postacią siedzącą w ciemnym pokoju, w bluzie z kapturem, która szybko wystukuje jakiś niezrozumiały ciąg liczb i liter na klawiaturze. Ta wizja niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Praca w IT to często zadania zespołowe, to spotkania w grupie, komunikacja ze współpracownikami, managerami czy klientami. To ogromna ilość obowiązków, które bezpośrednio wiążą się z wykorzystywaniem swoich umiejętności miękkich.

Trzeba ustalić, jakie są zadania, kto za nie odpowiada, identyfikować błędy, rozmawiać o tym, jak je rozwiązać, dzielić się pracą, czy przekazywać informacje o jej postępie. I tutaj nie chodzi tylko to jakie słowa znamy, ale to jak się komunikujemy z innymi ludźmi.

 • Czy są to pośrednie, czy bezpośrednie komunikaty?
 • Czy zachęcamy innych, żeby się wypowiedzieli na dany temat, czy wręcz przeciwnie — nikt nie chce się odzywać na spotkaniach, które prowadzimy?
 • Czy motywujemy nasz zespół w odpowiedni sposób, czy nikt nie chce z nami pracować?

Te wszystkie aspekty opierają się na tym, jak właśnie używamy soft skills, rozmawiając z ludźmi w pracy.

Szkolenie angielskiego to nie tylko sucha odmiana czasowników i lista słówek do wkucia na pamięć, ale lekcje o tym, jak efektywnie się komunikować, jak współpracować z innymi i jak wyrażać siebie w obcym języku, rzeczy, które często są trudne do weryfikacji dla rekruterów za pomocą krótkiego job interview.

Jeżeli potrafimy to wszystko zrobić, to satysfakcja z naszej pracy będzie wyższa. Możliwe, że dzięki temu unikniemy wypalenia zawodowego, a także konfliktów w pracy.

#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish

Co dalej?

W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…

…skontaktuj się z nami!
CoAction - Zdjęcie Przemysław Fidzina
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta