Idealny lektor języka angielskiego - 8 cech, które musi mieć

Julia Wolanin
Julia Wolanin

Business Language Trainer and Copywriter

Bycie nauczycielem nie jest proste, to zawód, który wymaga nie tylko konkretnego wykształcenia, ale też pewnych cech charakteru czy predyspozycji. Nauczyciel może zainspirować innych do uczenia się, zaszczepić w uczniach pasję do danego przedmiotu, ale może też całkowicie zdemotywować innych do nauki, nawet jeżeli początkowo byli zainteresowani tematem. Taka rola to ogromna odpowiedzialność. Kiedy pomyślimy o naszym ulubionym nauczycielu ze szkoły, jedni będą wspominać miłego i łagodnego pana z matematyki, inni surową, ale sprawiedliwą polonistkę, a jeszcze inni kreatywną, pełną zapału panią od informatyki. Jest szansa, że każdy z nas ma trochę inny typ nauczyciela, którego wspomina najlepiej, jest jednak kilka uniwersalnych cech, które powinien mieć każdy dobry nauczyciel. To właśnie na nie powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę, między innymi, przy wyborze swojego kolejnego lektora języka angielskiego.

1. Ma kwalifikacje

Dobry lektor kwalifikacje musi mieć - mogą to być studia filologiczne, kursy metodyczne czy certyfikat CELTA lub DELTA. To bardzo ważne, żeby osoba, która ma Cię uczyć mogła jakoś poświadczyć swoją znajomość języka. Lektor musi być w stanie wytłumaczyć Ci pewne zawiłości gramatyczne i odpowiedzieć na pytania, które masz w związku z nauką nowego języka. Uczenie kogoś języka obcego to proces na którym lektor musi się znać, nie wystarczy, że ktoś po prostu zna język lepiej niż ty, musi do tego wiedzieć jak Cię go nauczyć żeby było to skuteczne. Jeżeli widzisz, że po raz kolejny nauczyciel nie potrafi odpowiedzieć na pytanie lub gubi się we własnych tłumaczeniach, to czas poszukać kogoś innego. Traktuj lektora angielskiego, tak jak każdego innego specjalistę. Jeżeli masz wątpliwości co do jego przygotowania i profesjonalizmu, zrezygnuj z zajęć. Na rynku jest na szczęście wiele osób, które mają kwalifikację do nauczania i poświęciły wiele lat na to, żeby je zdobyć. 

2. Lubi pracować z ludźmi

Nie ma co ukrywać, że uczenie to po prostu praca z ludźmi i to w bardzo bezpośrednim kontakcie. Nie każdy dobrze się czuje codziennie spotykając się z innymi osobami i wchodząc z nimi w różnego typu interakcje. Dla takich osób wybranie zawodu nauczyciela nie będzie dobrym pomysłem. Jeżeli czujesz, że spotykanie się z Tobą na zajęcia, to dla nauczyciela raczej męka niż przyjemność, to możesz się spokojnie zacząć rozglądać za kimś nowym :)

3. Jest elastyczny i otwarty na feedback

Dobry lektor nie będzie Cię zmuszał do robienia ćwiczeń z luką lub odgrywania scenek sytuacyjnych, jeżeli to jest coś czego nienawidzisz i nie czujesz, że dzięki temu czegokolwiek się uczysz. Dobry lektor będzie elastyczny i dopasuje do Ciebie to, jak prowadzi zajęcia, dobierze też materiały, które najbardziej Cię angażują, tak żebyś wyniósł/wyniosła jak najwięcej z zajęć. Czasami, na takie docieranie się potrzeba czasu i kilka pierwszych lekcji trzeba poświęcić na poznawanie się z lektorem i komunikowanie co lubimy, jak się uczymy i co nas motywuje. To na pewno nie będzie zmarnowany czas i bardzo zaprocentuje na późniejszych zajęciach kiedy będziesz się w końcu uczyć, tak jak lubisz i omawiać tylko interesujące Cię tematy. 

4. Lubi to co robi

Nauczyciel, który jest pasjonatem przedmiotu, który wykłada jest w stanie pociągnąć za sobą tłumy. Z drugiej strony, osoba, która nie jest zainteresowana tym co wykłada, może omawiać teoretycznie najciekawszy temat na świecie, i jednocześnie zniechęcić do niego rzesze ludzi. Kluczowym elementem w utrzymaniu motywacji jest obserwowanie swojego lektora, który z pasją i zaangażowaniem przedstawia nam zawiłości nowego języka. Co więcej, jeżeli lektor jest pasjonatem to będzie sam cały czas się uczył, poszerzał wiedzę i  opracowywał nowe zagadanienia. Dzięki temu, będzie dla Ciebie źródłem inspiracji i wiedzy, a jest też duża szansa, że zarazi Cię swoją pasją i dostrzeżesz jak ciekawy jest przedmiot, którego się uczysz. 

5. Jest profesjonalny 

Dobry lektor to dojrzała, świadoma osoba, która będzie wspierać Cię w budowaniu motywacji wewnętrznej, a nie będzie stosować na Tobie systemu kar i nagród. Jedną z podstawowych cech dorosłego ucznia jest potrzeba autonomii i decydowania o sobie. W związku z tym zmuszanie Cię do robienia zadań domowych lub pisania testów co zajęcia, mija się z celem. Długoterminowo, prawdopodobnie Cię to odstraszy i nie będziesz mieć ochoty przychodzić na zajęcia. Lektor powinien wybadać jak lubisz się uczyć, podpowiedzieć Ci też kilka metod i wspierać Cię w utrzymywaniu motywacji podczas kursu. Jeżeli lubisz testy i czujesz, że regularne testowanie pomaga Ci w nauce i dzięki temu widzisz postęp to czemu nie. Wtedy testowanie jest metodą nauki, którą wybrałe(a)ś sam, a  cotygodniowe testowanie się nie zniechęci Cię do nauki. Jeśli jednak, to nauczyciel wybrał tą formę, mimo tego, że testów nie lubisz, stresują Cię i więcej z nich szkody niż pożytku, to nie świadczy o jego profesjonalizmie. O dojrzałości i profesjonalizmie będzie też świadczył fakt, że Twój lektor nie obraża się na Ciebie za niezrobione zadanie, nie podnosi głosu, panuje nad swoimi emocjami i potrafi przyjąć konstruktywną krytykę dotyczącą zajęć i wdrożyć poprawki, o które prosisz. 

6. Jest cierpliwy 

Każdy z nas ma inne tempo uczenia, różne rzeczy sprawiają nam trudności - kluczowa jest wtedy cierpliwość, jaką okazuje nam nauczyciel. Jeżeli widzimy, że nasza zmagania ze zrozumieniem Present Perfect Continuous wywołują u lektora zniecierpliwienie, a nawet czasem złość czy rozczarowanie, możemy z całą pewnością stwierdzić, że czas poszukać kogoś innego. Dobry lektor cierpliwie i spokojnie wytłumaczy, nawet po raz trzeci, dane zagadnienie, jeżeli mamy trudności z jego zrozumieniem. Cierpliwość połączona z empatią pozwoli lektorowi podejść do tych problemów na spokojnie i pomyśleć nad tym, jak w najlepszy sposób omówić ten temat, żeby kursant mógł go zrozumieć. Zniecierpliwienie po stronie lektora doprowadzi tylko do podwyższego poziomu stresu u kursanta i może wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości.

7. Jest zorganizowany

Oczywiście każdy z nas ma różny stopień organizacji, jeden lektor ma szczegółowy plan każdej lekcji, rozpisany nawet z przewidywanem czasem potrzebym na wykonanie ćwiczeń, a drugi lektor ma ogólny plan tego co chce omówić, z przestrzenią na zmiany w trakcie zajęć. Niekoniecznie ten pierwszy lektor będzie lepszym nauczycielem, szczegółowy plan, może też ograniczyć elastyczność zajęć. Jednak ważne jest, żeby lektor miał plan na naszą naukę, a nie tworzył plan lekcji na pięć minut przed zajęciami i potem chaotycznie próbówał go posklejać w ich trakcie. Jako kursant musisz czuć, że osoba, która steruje Twoim procesem nauki wie co robi, ma plan, wie do czego dąży i wie jak to zrealizować. 

8. Jest kreatywny 

Uczenie to także tworzenie planu zajęć, aby lekcja była ciekawa, angażująca i brała pod uwagę preferencję kursanta, lektor musi się wykazać nie lada kreatywnością. To bardzo ważna cecha, która jest taką wisienką na torcie i sprawia, że nauczyciel będzie pozytywnie zaskakiwać swoich uczniów i sprawiać, że nie będą się mogli doczekać zajęć :)

Jeżeli przychodzą Wam jeszcze jakieś cechy, które powinien posiadać idealny lektor dajcie nam znać w komentarzach, chętnie dowiemy się co uważacie :)

Potrzebujesz więcej informacji o naszych szkoleniach?