KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Idealny lektor języka angielskiego − 8 cech, które musi mieć

Jest kilka uniwersalnych cech, które powinien mieć każdy dobry nauczyciel. To właśnie na nie należy zwrócić uwagę przy wyborze swojego kolejnego lektora języka angielskiego.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Bycie nauczycielem nie jest proste

To zawód, który wymaga nie tylko konkretnego wykształcenia, ale też pewnych cech charakteru oraz predyspozycji.

Nauczyciel może zainspirować innych do uczenia się, zaszczepić w uczniach pasję do danego przedmiotu, ale może też całkowicie… zdemotywować do nauki, nawet jeżeli początkowo byli zainteresowani tematem.

Taka rola to ogromna odpowiedzialność. Kiedy pomyślimy o naszym ulubionym nauczycielu ze szkoły, jedni będą wspominać miłego i łagodnego pana z matematyki, inni surową, ale sprawiedliwą polonistkę, a jeszcze inni kreatywną, pełną zapału panią od informatyki. Jest szansa, że każdy z nas ma trochę inny typ nauczyciela, którego wspomina najlepiej.

Jakie uniwersalne cechy powinien mieć każdy dobry nauczyciel?

To właśnie na nie należy zwrócić uwagę przy wyborze swojego kolejnego lektora języka angielskiego.

Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?

Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!

  1. Ma niezbędne kwalifikacje

Dobry lektor musi mieć odpowiednie kwalifikacje – mogą to być studia filologiczne, kursy metodyczne czy certyfikat CELTA lub DELTA. To bardzo ważne, żeby osoba, która ma Cię uczyć, mogła jakoś poświadczyć swoją znajomość języka.

Lektor musi być w stanie wytłumaczyć Ci pewne zawiłości gramatyczne i odpowiedzieć na pytania, które masz w związku z nauką nowego języka. Uczenie kogoś języka obcego to proces, na którym lektor musi się znać. Nie wystarczy, że ktoś po prostu zna język lepiej niż Ty – musi do tego wiedzieć, jak Cię go nauczyć, żeby było to skuteczne.

Jeżeli widzisz, że po raz kolejny nauczyciel nie potrafi odpowiedzieć na pytanie lub gubi się we własnych tłumaczeniach, to czas poszukać kogoś innego.

Traktuj lektora angielskiego tak, jak każdego innego specjalistę. Jeżeli masz wątpliwości co do jego przygotowania i profesjonalizmu, zrezygnuj z zajęć.

Na rynku jest na szczęście wiele osób, które mają kwalifikację do nauczania i poświęciły wiele lat na to, żeby je zdobyć.

  1. Lubi pracować z ludźmi

Nie ma co ukrywać, że uczenie to po prostu praca z ludźmi i to w bardzo bezpośrednim kontakcie. Nie każdy dobrze się czuje codziennie, spotykając się z różnymi osobami i wchodząc z nimi w interakcje. Dla takich ludzi wybranie zawodu nauczyciela nie będzie dobrym pomysłem.

Jeżeli czujesz, że spotykanie się z Tobą na zajęciach dla nauczyciela to raczej męka niż przyjemność, to możesz się spokojnie zacząć rozglądać za kimś nowym.

  1. Jest elastyczny i otwarty na feedback

Dobry lektor nie będzie Cię zmuszał do robienia ćwiczeń z luką lub odgrywania scenek sytuacyjnych, jeżeli to jest coś, czego nienawidzisz i nie czujesz, że dzięki temu czegokolwiek się uczysz.

Dobry lektor będzie elastyczny i dopasuje do Ciebie to, jak prowadzi zajęcia, dobierze też materiały, które najbardziej Cię angażują, tak żebyś wyniósł/wyniosła jak najwięcej z lekcji.

Czasami, na takie docieranie się potrzeba czasu i kilka pierwszych spotkań trzeba poświęcić na wzajemne poznawanie się i komunikowanie – co lubimy, jak się uczymy i co nas motywuje. To na pewno nie będzie zmarnowany czas i zaprocentuje na późniejszych zajęciach, kiedy będziesz się w końcu uczyć, tak jak lubisz i omawiać tylko interesujące Cię tematy.

  1. Lubi to, co robi

Nauczyciel będący pasjonatem przedmiotu, który wykłada, jest w stanie pociągnąć za sobą tłumy.

Z drugiej strony, osoba, która nie jest zainteresowana codziennymi obowiązkami, może omawiać teoretycznie najciekawszy temat na świecie, i jednocześnie zniechęcić do niego rzesze ludzi. Kluczowym elementem w utrzymaniu motywacji jest obserwowanie swojego lektora, który powinien z pasją i zaangażowaniem przedstawiać nam zawiłości nowego języka. Co więcej, jeżeli lektor ma „zajawkę”, to będzie sam cały czas się uczył, poszerzał wiedzę i opracowywał nowe zagadnienia.

Dzięki temu będzie dla Ciebie źródłem inspiracji i wiedzy, a jest też duża szansa, że zarazi Cię swoją pasją – wtedy naprawdę dostrzeżesz, jak ciekawy jest przedmiot, którego się uczysz.

  1. Jest profesjonalny

Dobry lektor to dojrzała, świadoma osoba, która będzie wspierać Cię w budowaniu motywacji wewnętrznej, a nie będzie stosować na Tobie systemu kar i nagród.

Jedną z podstawowych cech dorosłego ucznia jest potrzeba autonomii i decydowania o sobie. Zmuszanie Cię do robienia zadań domowych lub pisania testów co zajęcia, mija się z celem. Długoterminowo, prawdopodobnie Cię to odstraszy i nie będziesz mieć ochoty przychodzić na zajęcia.

Lektor powinien wybadać, jak lubisz się uczyć, podpowiedzieć Ci też kilka metod i wspierać Cię w utrzymywaniu motywacji podczas kursu.

Jeżeli lubisz testy i czujesz, że regularne badanie pomaga Ci w nauce i dzięki temu widzisz postęp – to czemu nie! Wtedy testowanie jest metodą nauki, którą wybierasz, a cotygodniowe analizy nie zniechęcą Cię do nauki. Jeśli jednak to nauczyciel wybrał tę formę, mimo tego, że testów nie lubisz, stresują Cię i więcej z nich szkody niż pożytku, to nie świadczy o jego profesjonalizmie.

Twój lektor nie może obrażać się na Ciebie za niezrobione zadanie, podnosić głosu. Musi panować nad swoimi emocjami i potrafić przyjąć konstruktywną krytykę dotyczącą zajęć, a następnie wdrożyć poprawki, o które prosisz.

  1. Wykazuje się cierpliwością

Każdy z nas ma inne tempo uczenia, różne rzeczy sprawiają nam trudności – kluczowa jest wtedy cierpliwość, jaką okazuje nam nauczyciel.

Jeżeli widzimy, że nasza zmagania ze zrozumieniem Present Perfect Continuous wywołują u lektora zniecierpliwienie, a nawet czasem złość czy rozczarowanie, możemy z całą pewnością stwierdzić, że czas poszukać kogoś innego.

Dobry lektor cierpliwie i spokojnie wytłumaczy, nawet po raz trzeci, dane zagadnienie, jeżeli mamy trudności z jego zrozumieniem.

Cierpliwość połączona z empatią pozwala Lektorowi podejść do problemów Kursanta na spokojnie i jednocześnie pomyśleć nad tym, jak w najlepszy sposób omówić ten temat, żeby Uczeń mógł go zrozumieć.

Zniecierpliwienie po stronie lektora doprowadzi tylko do wyższego poziomu stresu i może wpłynąć na obniżenie naszego poczucia własnej wartości.

  1. Jest zorganizowany

Oczywiście każdy z nas ma różny stopień organizacji, jeden lektor ma szczegółowy plan każdej lekcji, rozpisany nawet z przewidywanym czasem potrzebnym na wykonanie ćwiczeń, a drugi lektor ma ogólny plan tego, co chce omówić, z przestrzenią na zmiany w trakcie zajęć.

Niekoniecznie ten pierwszy lektor będzie lepszym nauczycielem, bo szczegółowy plan, może też ograniczyć elastyczność zajęć. Jednak ważne jest, żeby lektor miał szerszy, długofalowy plan na naszą naukę, a nie tworzył planu lekcji na pięć minut przed zajęciami i potem chaotycznie próbował go posklejać w ich trakcie.

Jako Kursant musisz czuć, że osoba, która steruje Twoim procesem nauki, czuje, co robi, ma na Ciebie plan, zdaje sobie sprawę, do czego dąży i pokazuje, że wie, jak to zrealizować.

  1. Wyróżnia się kreatywnością

Uczenie to także sprawianie, aby lekcja była ciekawa, angażująca i brała pod uwagę preferencję kursanta. Dlatego zawsze to lektor musi się wykazać nie lada kreatywnością. To bardzo ważna cecha, która jest taką wisienką na torcie i sprawia, że nauczyciel będzie pozytywnie zaskakiwać swoich uczniów i sprawiać, że nie będą się mogli doczekać zajęć!

Nowoczesny nauczyciel z otwartą głową

Jeżeli przychodzą Wam jeszcze jakieś cechy, które powinien posiadać idealny lektor, dajcie nam znać. Chętnie dowiemy się, co uważacie!

#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish

Co dalej?

W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…

…skontaktuj się z nami!
CoAction - Zdjęcie Przemysław Fidzina
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta

Jakie artykuły jeszcze Ci polecamy?