Przez słuchanie do płynnej komunikacji po angielsku
Jednym z głównych celów nauki języka jest umiejętność płynnego mówienia. Wiele osób uczących się angielskiego tak myśli, nie zdając sobie sprawy, że nauka mówienia idzie zawsze w parze z:
poprawą rozumienia ze słuchu (być może przyjdzie nam rozmawiać z Irlandczykiem?),
przyswojeniem dużej ilości słownictwa – wyrażeń, zwrotów, kolokacji (aby uniknąć stresującej sytuacji, kiedy zabraknie nam słów podczas rozmowy).
Poprzez ten wpis:
Pokażę, jak dojść przez słuchanie do płynnej komunikacji.
Wskażę Wam, gdzie znaleźć najlepsze podcasty i wideo z naturalnym angielskim.
Jak efektywnie słuchać i nie zniechęcać się.
Podzielę się super sposobem na wychwytywanie nowych słówek i zwrotów.
Zdradzę, jak na trwałe zapamiętać nowe słownictwo.
Zaczynajmy!
Gdzie znaleźć najlepsze podcasty i wideo z naturalnym angielskim?
Podcasty oraz wideo mówców z Uniwersytetu Stanforda
E.corner.stanford.edu to źródło ciekawych wideo, w których występują Amerykanie z Uniwersytetu Stanforda. Zacznijmy od wideo-zajawek (Highlights). Wejdź na stronę. Za chwilę zobaczysz sześć krótkich wideo.
Jeśli potrzebujesz czegoś na dłuższego – na kilkadziesiąt minut, to na górnym pasku klikając w More i odpowiednio w sekcje Innovation, Startups, Strategy, Culture, możesz przejść do innych interesujących dłuższych wystąpień.
Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?
Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie
Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!
Podcasty i wideo z napisami albo transkrypcją po angielsku
Większość nagrań zawiera angielskie napisy. Zdarza się, że niektóre mają również transkrypcję, którą można pobrać. Teraz mam dla Ciebie ciekawy wywiad z Harrisonem Fordem i M. Sanjaynem – CEO Conservation International.
Jak efektywnie słuchać i nie zniechęcić się na starcie?
Najważniejsze – wybierz krótkie wideo, najbardziej interesujące dla Ciebie. Fragment wywiadu z Harrisonem Fordem jest krótki, więc jeśli nie znalazłeś nic lepszego, to będzie idealnym materiałem do ćwiczeń dla Ciebie.
Trzy ważne zasady oglądania:
Obejrzyj wideo przynajmniej dwa razy.
Za pierwszym razem obejrzyj wideo najpierw bez napisów i transkrypcji, postaraj się zrozumieć jak najwięcej.
Za drugim razem obejrzyj wideo z napisami lub śledź transkrypcję.
Wychwytujemy nowe słownictwo
Spróbuj wychwycić jakiś nowy dla Ciebie zwrot z nagrania. Już go masz? Co dalej?
Dla przykładu – ja wybrałem ostatnie zdanie z wywiadu z Harrisonem Fordem – „Don’t underestimate how powerful that is,…” . Załóżmy, że nie wiem, co znaczy „underestimate”. Zobaczmy, czy poznam znaczenie, jeśli sprawdzę to słowo w słowniku. Tu pojawia się wątpliwość, czy to jest czasownik „nie doceniać” czy rzeczownik „zaniżona wycena”? Dlatego zawsze patrz na nowe wyrażenie jako na całość, a nie pojedyncze słowa.
Zwrot „Don’t underestimate [how powerful that is] znaczy po polsku „Nie lekceważmy ich siły”. Zwróć uwagę, że gdybyś chciał skleić poszczególne słownikowe znaczenia słów „Don’t underestimate [how powerful that is] – otrzymamy dziwne zdanie: „Nie nie doceniaj jak silne są”.
Teraz spójrz na swój zwrot. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa, spójrz na lewo od tego słowa, potem na prawo i wywnioskuj, jak łączy się z resztą słów w zdaniu.
Czas na zabawę, czyli zapamiętujemy nowe słownictwo na trwałe!
Jeśli udało Ci się zrozumieć swój nowy zwrot dzięki powyższej metodzie, bardzo się cieszę! Teraz warto, byś go dobrze zapamiętał.
Zacznij od napisania paru zdań z nowym wyrażeniem, ale takich, które będą mówić o Twoim życiu.
Weźmy na warsztat mój przykład: „Don’t underestimate [how powerful that is]”. Wyrażenie ma dwie części – FIXED („Don’t underestimate”) i SEMI-FIXED („how powerful that is”). Części FIXED używaj w niezmienionej formie. Do tej części ja dokładam więc nowe bliskie mi zakończenie, np.: „Don’t underestimate the power of Linked-in in sharing knowledge.”.
Obejrzyj wybrane wideo jeszcze raz, bez napisów. Czy już wszystko rozumiesz? Jeśli tak, to wspaniale.
Jeśli chcesz mieć 100% pewność, czy Twoje zdania są poprawne, nie bój się poprosić lektora o ich sprawdzenie. Użyj śmiało nowego zwrotu podczas kolejnej rozmowy po angielsku.
Przez słuchanie do płynnej komunikacji po angielsku – podsumowanie
Jeśli chcesz mi zadać pytanie do powyższego tematu albo jakiekolwiek inne, napisz do nas!
Z pozdrowieniami Przemek Fidzina
#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish
Co dalej?
W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…
Idealny lektor języka angielskiego − 8 cech, które musi mieć
Jest kilka uniwersalnych cech, które powinien mieć każdy dobry nauczyciel. To właśnie na nie należy zwrócić uwagę przy wyborze swojego kolejnego lektora języka angielskiego.
Jak przestać popełniać te same błędy mówiąc lub pisząc po angielsku?
Jak przestać popełniać te same błędy, mówiąc lub pisząc po angielsku? Znów nie masz pewności, czy dobrze używasz Present Perfect. Czy to brzmi prawidłowo po angielsku? Dlaczego ciągle mylisz okresy warunkowe? O tym w poniższym artykule!
Jak uczymy angielskiego? Podejście leksykalne, czyli Lexical Approach w praktyce
W CoAction zdecydowaliśmy się na to, aby uczyć na podstawie kilku zasad podejścia Leksykalnego (Lexical Approach). W tym artykule wytłumaczymy, na czym polega i dlaczego naszym zdaniem to najlepsza metoda w uczeniu Business English dorosłych.
do nauki języka oraz wskazówki od naszego Zespołu, jak dodatkowo samodzielnie pracować z angielskim. Newsletter językowy bez spamu i reklam − tylko z konkretami! Polecaj dalej swoim pracownikom oraz znajomym!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej