KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

10 skutecznych sposobów na naukę angielskiego dzięki słuchaniu podcastów

Sprawdź 10 skutecznych sposobów, jak poradzić sobie ze słuchaniem podcastów na każdym poziomie języka angielskiego!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Myślisz, że podcasty po angielsku są dla Ciebie za trudne?

Czy zdarzyło Ci się, że znalazłeś interesujący Cię podcast, ale był dla Ciebie zbyt trudny? A może dopiero zaczynasz przygodę z nauką języka i chciałbyś sięgnąć po jakiś autentyczny materiał, ale obawiasz się, że niewiele zrozumiesz … Nie zniechęcaj się!

Grunt to pozytywne nastawienie! Postaraj nie przejmować się tym, że nie wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe. Miej z tyłu głowy myśl, że z każdym kolejnym odsłuchaniem będziesz coraz więcej rozumieć.

Wybieraj podcasty z transkrypcją albo napisami. Unikaj tych, gdzie napisy generowane są automatycznie – często zawierają błędy (sami zobaczcie najlepszy tego przykład).

Słuchaj podcastów wg poniższej kolejności:

  • bez napisów,
  • z napisami,
  • sprawdź kluczowe słownictwo,
  • bez napisów.

Jest różnica?

Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?

Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!

Co jeszcze mogę zrobić, żeby skuteczniej uczyć się angielskiego z podcastów?

  • Przed wysłuchaniem podcastu o bieżących wiadomościach, przeczytaj artykuł na ten temat. Pisałem o takich źródłach na LinkedIn w tym artykule.

  • Czytając artykuł, sprawdź słowa-klucze. Chodzi o słowa, które dotyczą głównego tematu. Postaraj się nie skupiać na stylu, w jakim jest napisany artykuł. Podcasty są formą języka mówionego, więc zazwyczaj jest to styl półformalny lub nieformalny.

  • Odtwarzacz z opcją redukcji tempa mowy. Jest to bardzo pomocna funkcja, zwłaszcza jeśli masz problem ze zrozumieniem trudniejszych zbitek słów w podcaście.
  • Dla początkujących – unikaj nagrań z regionalną odmianą języka. Na dobry początek polecam General American lub Received Pronunciation (UK). Tutaj pisałem więcej o słuchaniu różnych odmian angielskiego.

  • Wybierz podcasty z rejestrami języka (formalny, półformalny, nieformalny). Wszystko zależnie od tego, jaki masz poziom formalności na co dzień, mówiąc po polsku. Np. jeśli posługujesz się częściej językiem nieformalnym – wybierz luźną rozmowę lub wywiad. Jeśli bliższe jest Ci środowisko akademickie – wybierz podcast lub prelekcję naukowca.

  • Poproś swojego lektora o listę kluczowych wyrażeń z podcastu. Warto zastanowić się również, jakie synonimy i antonimy mogły zostać użyte w nagraniu. Ułatwi Ci to znacznie słuchanie, będziesz mógł czerpać jeszcze większą przyjemność ze słuchania.

Wybieraj podcasty o tematyce, która jest Ci znana. W ten sposób zrozumiesz nawet trudniejsze fragmenty dzięki znajomości kontekstu.

Podsumowanie

Jeśli chcesz nam zadać pytanie do powyższego tematu albo jakiekolwiek inne, napisz do nas przez formularz kontaktowy!

#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish

Co dalej?

W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…

…skontaktuj się z nami!
CoAction - Zdjęcie Przemysław Fidzina
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta

Jakie artykuły jeszcze Ci polecamy?