Podcasty - to dla mnie za trudne! Jak słuchać i nie zniechęcić się?

Przemysław Fidzina
Przemysław Fidzina

Dyrektor Zarządzający

Czy zdarzyło Ci się, że znalazłeś interesujący Cię podcast, ale był dla Ciebie zbyt trudny? A może dopiero zaczynasz przygodę z nauką języka i chciałbyś sięgnąć po jakiś autentyczny materiał, ale obawiasz się, że niewiele zrozumiesz … Nie zniechęcaj się!

Oto 10 skutecznych sposobów, jak poradzić sobie ze słuchaniem podcastów na każdym poziomie języka.

1. Grunt to pozytywne nastawienie :) Postaraj nie przejmować się tym, że nie wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe. Miej z tyłu głowy myśl, że z każdym kolejnym odsłuchaniem będziesz coraz więcej rozumieć.

2. Wybieraj podcasty z transkrypcją albo napisami. Unikaj tych, gdzie napisy generowane są automatycznie - często zawierają błędy (sami zobaczcie najlepszy tego przykład :))

3. Słuchaj podcastów wg poniższej kolejności:

  • bez napisów
  • z napisami
  • sprawdź kluczowe słownictwo
  • bez napisów
  • Jest różnica? :) 

4. Wybieraj podcasty o tematyce, która jest Ci znana. W ten sposób zrozumiesz nawet trudniejsze fragmenty dzięki znajomości kontekstu.

5. Przed wysłuchaniem podcastu o bieżących wiadomościach, przeczytaj artykuł na ten temat. Pisałem o takich źródłach na LinkedIn w tym artykule.

6. Czytając artykuł, sprawdź słowa-klucze. Chodzi o słowa, które dotyczą głównego tematu. Postaraj się nie skupiać na stylu, w jakim jest napisany artykuł. Podcasty są formą języka mówionego, więc zazwyczaj jest to styl półformalny lub nieformalny.

7. Odtwarzacz z opcją redukcji tempa mowy. Jest to bardzo pomocna funkcja, zwłaszcza, jeśli masz problem ze zrozumieniem trudniejszych zbitek słów w podcaście.

8. Dla początkujących - unikaj nagrań z regionalną odmianą języka. Na dobry początek polecam General American lub Received Pronunciation (UK). Tutaj pisałem więcej o słuchaniu różnych odmian angielskiego.

9. Wybierz podcasty z rejestrami języka (formalny, półformalny, nieformalny), zależnie od tego, jaki masz poziom formalności na co dzień, mówiąc po polsku. Np. jeśli posługujesz się częściej językiem nieformalnym - wybierz luźną rozmowę lub wywiad. Jeśli bliższe jest Ci środowisko akademickie - wybierz podcast lub prelekcję naukowca.

10. Poproś swojego lektora o listę kluczowych wyrażeń z podcastu. Warto zastanowić się również, jakie synonimy i antonimy mogły zostać użyte w nagraniu. Ułatwi Ci to znacznie słuchanie, będziesz mógł czerpać jeszcze większą przyjemność ze słuchania.

Jeśli chcesz mi zadać pytanie do powyższego tematu albo jakiekolwiek inne, napisz do mnie w formularzu tutaj.

Potrzebujesz więcej informacji o naszych szkoleniach?