Jak dobierać słowa, pisząc po angielsku?

Przemysław Fidzina
Przemysław Fidzina

Dyrektor Zarządzający

Chcesz napisać maila po angielsku do swojego klienta o tym, że pojawił się nowy produkt lub usługa w Twojej ofercie. Przypuszczasz, że klient może zainteresować się rozszerzeniem współpracy, więc starasz się napisać maila najlepiej, jak potrafisz.
Nie masz wątpliwości, co będzie treścią takiej wiadomości - krótki opis produktu, wyróżniki, cena itp.
Znacznie trudniejszym zadaniem jest jednak taki dobór słów, aby precyzyjnie przekazać te treści i osiągnąć zamierzony efekt, czyli zachęcić klient.

💡 Zanim zaczniesz cokolwiek pisać, zadaj sobie 3 pytania:
- Co? (mail, oferta, wpis na portalu społecznościowym...)
- Do kogo? (współpracownik, szef, kolega...)
- Jak???

Gdy sprecyzowałeś, co i do kogo chcesz napisać, pozostaje zastanowić się nad tym, jak to napisać, czyli jakich zwrotów, wyrażeń użyć?

Wróćmy do przykładu wysyłania oferty do klienta, wypisałem 3 najbardziej znane zwroty, które są używane podczas wysyłania ofert:

▪   works better than other similar products
▪   has a design different from others
▪   good product for good money

A gdyby tak zamienić je na poniższe:

▪  unparalleled performance
▪  bold design
▪  value for money product

Brzmi lepiej, prawda? :) No dobrze, Przemku, a skąd mam wiedzieć, że mogę użyć danego wyrażenia?

Zasadą jest używanie takich kolokacji, które są naturalne dla rodzimego użytkownika języka angielskiego, a tym samym najczęściej używane przez nativa.

Gdzie sprawdzić „frequency of usage” danego wyrażenia?

  1. Na początku postaraj się odnaleźć w dobrym słowniku kolokacji danego słowa z innym. Ja polecam słowniki Longmana, najlepiej pełna wersja na komputer.
    Jeżeli nie chcesz niczego instalować, spróbuj ozidic.com. Tutaj możesz sprawdzić, w jaki sposób dobrałem przymiotnik do słowa „design”.
  2. Następnie wpisz w cudzysłowie dane wyrażenie w przeglądarce. Nie jest to może najlepsza metoda na sprawdzenie częstotliwości używania wyrażenia, ale na pewno jest to jakiś sposób, który szybko pokaże, czy „tak się mówi”. 
  3. Ostatnim krokiem jest wkomponowanie nowego wyrażenia w zdanie. Warto poprosić kogoś, by przeczytał nasz tekst i sprawdził, czy jest poprawny, a język brzmi naturalnie.

Jeśli chcesz nauczyć się odpowiednio dobierać słowa, pisząc po angielsku, a jednocześnie pisać tak, by nie powielać schematów, nie ma innej drogi, jak tylko uczyć się używania nowych wyrażeń, zwrotów, kolokacji. Pamiętaj - związków wyrazowych, dobieranych ze względu na częstotliwość ich użycia. Staraj się, by nie był to na szybko zebrany zlepek słów. 

Questions? :) Zapytaj mnie w formularzu tutaj.

Potrzebujesz więcej informacji o naszych szkoleniach?