KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Jak dobierać słowa, pisząc po angielsku?

Naucz się tak dobierać słowa po angielsku, żeby skutecznie i precyzyjnie przekazywać treści oraz osiągać zamierzony efekt!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz napisać maila po angielsku do klienta…

…o tym, że pojawił się nowy produkt lub usługa w Twojej ofercie. Przypuszczasz, że klient może zainteresować się rozszerzeniem współpracy, więc starasz się napisać maila najlepiej, jak potrafisz. Nie masz wątpliwości, co będzie treścią takiej wiadomości – krótki opis produktu, wyróżniki, cena itp.

Znacznie trudniejszym zadaniem jest jednak taki dobór słów, aby precyzyjnie przekazać te treści i osiągnąć zamierzony efekt, czyli zachęcić klient.

Zanim zaczniesz cokolwiek pisać, zadaj sobie 3 pytania:

  • Co? (mail, oferta, wpis na portalu społecznościowym)
  • Do kogo? (współpracownik, szef, kolega)
  • Jak?
Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?

Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!

Gdy sprecyzowałeś, co i do kogo chcesz napisać, pozostaje zastanowić się nad tym, jak to napisać, czyli jakich zwrotów, wyrażeń użyć.

3 najbardziej znane zwroty, które są używane podczas wysyłania ofert

Wróćmy do przykładu wysyłania oferty do klienta. Najczęściej używa się zdań, takich jak:

  • works better than other similar products
  • has a design different from others
  • good product for good money

A gdyby tak zamienić je na poniższe:

  • unparalleled performance
  • bold design
  • value for money product

Brzmi lepiej, prawda?

Skąd mam wiedzieć, że mogę użyć danego wyrażenia?

Zasadą jest używanie takich kolokacji, które są naturalne dla rodzimego użytkownika języka angielskiego, a tym samym najczęściej używane przez nativa.

Gdzie sprawdzić frequency of usage danego wyrażenia?

Na początku postaraj się odnaleźć w dobrym słowniku kolokacji danego słowa z innym. Polecamy słowniki Longmana, najlepiej pełną wersję w aplikacji.

Jeżeli nie chcesz niczego instalować, spróbuj ozidic.com. Tutaj możesz sprawdzić, w jaki sposób dobrałem przymiotnik do słowa „design”.

Następnie wpisz w cudzysłowie dane wyrażenie w przeglądarce. Nie jest to może najlepsza metoda na sprawdzenie częstotliwości używania wyrażenia, ale na pewno jest to jakiś sposób, który szybko pokaże, czy „tak się mówi”.

Ostatnim krokiem jest wkomponowanie nowego wyrażenia w zdanie.

Warto poprosić kogoś, by przeczytał Twój tekst i sprawdził, czy jest poprawny, a język brzmi naturalnie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz nauczyć się odpowiednio dobierać słowa, pisząc po angielsku, a jednocześnie pisać tak, by nie powielać schematów, nie ma innej drogi, jak tylko uczyć się używania nowych wyrażeń, zwrotów, kolokacji. Pamiętaj – związków wyrazowych, dobieranych ze względu na częstotliwość ich użycia. Staraj się, by nie był to na szybko zebrany zlepek słów.

Questions? Zapytaj w formularzu!

#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish

Co dalej?

W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…

…skontaktuj się z nami!
CoAction - Zdjęcie Przemysław Fidzina
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta

Jakie artykuły jeszcze Ci polecamy?