Jak nauka angielskiego wpływa na rozwój mózgu?

Przemysław Fidzina
Przemysław Fidzina

Dyrektor Zarządzający

Chodzimy na siłownię, na basen, uczęszczamy na zajęcia jogi czy trenujemy w domu. Dbamy o to, żeby nasze ciało było jak w najlepszej formie. To bardzo ważne, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że mózg też da się trenować.

Wraz z upływem czasu organ ten ulega stopniowej degradacji i liczba naszych szarych komórek maleje. Tego procesu niestety nie możemy odwrócić, ale możemy zadbać o jakość komórek, które mamy. 

Kluczem jest ich stymulacja - jak się do tego zabrać?🤔

Jest wiele możliwości, jedną z najbardziej efektywnych jest nauka języków obcych.

Dlaczego?

🧠Proces ten zmusza mózg do przedefiniowania wszystkich znanych pojęć oraz reguł lub połączenie nowych z tymi, które już znamy. Taki trening dla naszego mózgu to jak najlepsze wyciskanie ciężarów dla naszych mięśni.

🧠Co więcej, przez naukowców zostało sprawdzone, że osoby znające więcej niż jeden język obcy, lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, ponieważ szybciej znajdują rozwiązanie problemu. 

🧠Podczas nauki języków uczymy się jak przechodzić z jednej struktury językowej w drugą (tak zwane magiczne przełączanie guziczka w głowie), naukowo nosi to nazwę przełączania funkcji poznawczych. Kto nie chciałby posiąść takiej umiejętności? :)

🧠Kolejna korzyść płynąca z nauki języków to lepsza pamięć. W czasach kiedy nasza umiejętność skupienia się i zapamiętywania informacji jest coraz słabsza, warto aktywnie pracować nad naszą pamięcią. Co więcej, jest szansa, że znacząco opóźnimy pojawienie się choroby Alzheimera. Kanadyjscy naukowcy wykazali, że u osób, które znały dwa języki lub więcej objawy tej choroby pojawiały się później, niż u osób, które nie znały języków obcych.

Niektórzy mówią, że za późno już dla nich na naukę języka nawiązując do popularnej opinii, że języka obcego możemy się nauczyć tylko w młodym wieku.👶 👧 

Na szczęście to mit - według niedawno przeprowadzonego eksperymentu na uczestnikach w wieku 65-75 lat, nauka języka niesie ze sobą wiele korzyści. Uczestnicy eksperymentu, którzy uczyli się języka hiszpańskiego, wykazali poprawę w obszarach pamięci roboczej i funkcji wykonawczych. Co to znaczy?

🧠Poprawili swoje zdolności do zarządzania sprzecznymi informacjami, pozostawania skoncentrowanym i unikania rozpraszania. Wygląda na to, że uczyć można się w każdym wieku 👩‍🎓 👨‍🎓

sources: https://www.medme.pl/artykuly/5-zalet-nauki-jezykow-obcych,35629.html, https://zdrowie.wprost.pl/doniesienia-naukowe/10528984/co-dzieje-sie-w-twoim-mozgu-gdy-uczysz-sie-nowego-jezyka.htm

Potrzebujesz więcej informacji o naszych szkoleniach?