KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Rozmowa o pracę po angielsku − jak i gdzie szukać pomocy przed Job Interview?

Dlaczego przed rozmową o pracę nie wystarczy kilka godzin konwersacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Masz zaplanowaną rozmowę o pracę?

Wyobraź sobie taką sytuację…

Wiesz, że rozmowa o pracę będzie prowadzona po angielsku. W całości lub części. Dawno nie mówiłeś/-aś po angielsku, a tym bardziej biznesowo/w pracy. Bardzo dawno nie opowiadałeś/-aś o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym. Ostatnią rozmowę o pracę miałeś/-aś kilka lat temu. Myślisz o rozwiązaniu i dochodzisz do szybkiego wniosku – muszę znaleźć kogoś do konwersacji po angielsku, kilka godzin i będzie lepiej.

Czy aby na pewno?

In my humble opinion, not really! Nie sądzę, że kilka godzin konwersacji, nawet z native speakerem, to słuszne rozwiązanie w momencie, gdy stawką jest fajna, dobrze płatna praca. Dlaczego? Przeanalizujmy.

Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?

Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!

Możliwe, że podczas takich konwersacji poczujesz się nieco pewniej. Choć wszystko zależy od tego, na jakim poziomie jesteś obecnie – ważne: nie na jakim poziomie byłeś x lat temu, tylko na jakim jesteś dziś! Niestety język “ulatuje”, poziom spada, jeśli się go aktywnie nie używa i nie pracuje nad nim. Po takich konwersacjach możesz też wyjść bardziej zestresowany, bo uświadomisz sobie, ile masz braków. Potrzebujesz naprawdę dobrego i mądrego lektora, by zbudował Twoją pewność siebie i jednocześnie dał Ci odpowiedni feedback. Nie każdy to potrafi.

Druga sprawa − tematy konwersacji

Nie masz pewności, że decydując się na kogoś przypadkowego, traficie z przedmiotem rozmowy dokładnie w to, czego potrzebujesz. Opowiadanie o sobie to trochę za mało. Na rozmowie chcesz przecież wypaść elokwentnie, ale nie arogancko. Chcesz przedstawić swoje mocne strony, zaprezentować się jako ekspert. Tu już mogą się przydać techniki autoprezentacji i diagnoza mocnych stron.

Dodatkowo nie wiesz, czy native/korepetytor ma odpowiednią wiedzę, jak prezentować się na rozmowach o pracę i potrafi to z Tobą skutecznie przećwiczyć. Zapytaj, czy ma doświadczenie w przygotowywaniu do tego typu rozmów, czy sam rekrutuje?

Metodyczne podejście do ćwiczeń

Prowadzenie symulacji rozmowy nie jest takie proste, by wyglądało prawdziwie. Chodzi o przewidzenie pytań rekrutera, o odniesienie się do opisu stanowiska w odpowiedziach, o umiejętne zadawanie pytań o przyszłą pracę przez Ciebie. Czy Twój lektor posiada odpowiednie do tego kwalifikacje albo przynajmniej kilkuletnie doświadczenie?

Nie wymyśliłem sobie tego scenariusza. Z takim tematem często trafiają do nas klienci w pilnej potrzebie – tuż przed rozmową o pracę. Domyślicie się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dużo wcześniej mieć kontakt stały z angielskim mówionym, czy to w pracy, czy podczas kursu. Ale nie każdy ma taką możliwość.

Co wtedy, gdy nie mamy czasu na długi kurs, a na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku chcesz wypaść jak najlepiej? Sprawdź nasze szkolenie „Job Interview − rozmowa o pracę po angielsku”.

Pytania możesz nam zadać przez formularz na stronie. Czekamy!

Z pozdrowieniami
Przemek Fidzina

#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish

Co dalej?

W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…

…skontaktuj się z nami!
CoAction - Zdjęcie Przemysław Fidzina
CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta

Jakie artykuły jeszcze Ci polecamy?