Masz zaplanowaną rozmowę kwalifikacyjną po angielsku?
Wyobraź sobie taką sytuację…
Wiesz, że to będzie rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. W całości lub części. Dawno nie mówiłeś/-aś po angielsku, a tym bardziej biznesowo/w pracy. Bardzo dawno nie opowiadałeś/-aś o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym. Twoja ostatnia rozmowa kwalifikacyjna po angielsku była dobrych kilka lat temu. Myślisz o rozwiązaniu i dochodzisz do szybkiego wniosku — muszę znaleźć kogoś do konwersacji po angielsku, kilka godzin i będzie lepiej.
Czy aby na pewno?
In my humble opinion, not really! Nie sądzę, że kilka godzin konwersacji, nawet angielski z native speakerem, to słuszne rozwiązanie w momencie, gdy stawką jest fajna, dobrze płatna praca. Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wymaga innego podejścia? Przeanalizujmy.
Chcesz poznać nowe zwroty niezbędne w biznesowym angielskim?
Bezpłatny e-book Business English specjalnie dla Ciebie
Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, a e-book 30 KEY IDIOMS FOR BUSINESS MEETINGS trafi prosto na Twoją skrzynkę. Dzięki nowym zwrotom lepiej zrozumiesz klienta i ożywisz język angielski, polepszając płynność mówienia o biznesie!
Możliwe, że podczas konwersacji poczujesz się nieco pewniej. Choć wszystko zależy od tego, na jakim poziomie jesteś obecnie — ważne: nie na jakim poziomie byłeś x lat temu, tylko na jakim jesteś dziś! Niestety język “ulatuje”, poziom spada, jeśli się go aktywnie nie używa i nie pracuje nad nim. Ale rozmowa kwalifikacyjna po angielsku znacznie różni się od zwykłej konwersacji. Po takich konwersacjach możesz też wyjść bardziej zestresowany, bo uświadomisz sobie, ile masz braków. Potrzebujesz naprawdę dobrego i mądrego lektora, by zbudował Twoją pewność siebie i jednocześnie dał Ci odpowiedni feedback. Nie każdy to potrafi.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku − tematy konwersacji
Nie masz pewności, że decydując się na kogoś przypadkowego, traficie z przedmiotem rozmowy dokładnie w to, czego potrzebujesz. Opowiadanie o sobie to trochę za mało. Na rozmowie chcesz przecież wypaść elokwentnie, ale nie arogancko. Chcesz przedstawić swoje mocne strony, zaprezentować się jako ekspert. Tu już mogą się przydać techniki autoprezentacji i diagnoza mocnych stron.
Dodatkowo nie wiesz, czy native/korepetytor ma odpowiednią wiedzę, jak prezentować się na rozmowach kwalifikacyjnych po angielsku i potrafi to z Tobą skutecznie przećwiczyć. Zapytaj, czy ma doświadczenie w przygotowywaniu do tego typu rozmów, czy sam rekrutuje? Jeśli rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie jest jego bajką, być może nauczy Cię paru przydatnych zwrotów, ale nie zapoda Ci dawki skondensowanej wiedzy, która jest Ci potrzebna zaraz przed rozmową.
Metodyczne podejście do ćwiczeń rozmowy rekrutacyjnej po angielsku
Prowadzenie symulacji rozmowy rekrutacyjnej po angielsku nie jest takie proste, by wyglądało prawdziwie. Chodzi o przewidzenie pytań rekrutera, o odniesienie się do opisu stanowiska w odpowiedziach, o umiejętne zadawanie pytań o przyszłą pracę przez Ciebie. Czy Twój lektor posiada odpowiednie do tego kwalifikacje albo przynajmniej kilkuletnie doświadczenie?
Nie wymyśliłem sobie tego scenariusza. Z takim tematem często trafiają do nas klienci w pilnej potrzebie — tuż przed rozmową o pracę po angielsku. Domyślicie się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dużo wcześniej mieć kontakt stały z angielskim mówionym, czy to w pracy, czy podczas kursu. Ale nie każdy ma taką możliwość.
Co wtedy, gdy nie mamy czasu na długi kurs, a na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku chcesz wypaść jak najlepiej? Sprawdź nasze szkolenie „Job Interview − rozmowa o pracę po angielsku”.
Pytania możesz nam zadać przez formularz na stronie. Czekamy!
Z pozdrowieniami Przemek Fidzina
#EnglishForIT&Tech #BusinessEnglish
Co dalej?
W CoAction uważamy, że nauka angielskiego pod kątem zawodowym powinna być zaprojektowana wokół bardzo konkretnych celów. Muszą one wynikać z jasno zdefiniowanych przykładów użycia języka w danej roli oraz poziomu „poczucia” się dobrze w komunikacji po angielsku. Ma to dla Ciebie sens? Jeśli tak, to…
Jak ćwiczyć biznesowy angielski? Krótki poradnik dla specjalistów i specjalistek IT
Umiejętność komunikowania się w języku angielskim jest niezwykle ważna w przypadku osób pracujących w IT. Teraz chcemy polecić kilka sposobów na ćwiczenie biznesowego angielskiego, jeżeli już jesteś w tej branży.
Specjaliści od HR-u w firmach IT zastanawiają się, jak ściągnąć do siebie najlepszych specjalistów, a potem, co najważniejsze, ich zatrzymać. Jak powinna wyglądać rozmowa o pracę po angielsku? Z naszego doświadczenia i współpracujących z nami firm IT, wiemy, że nie zawsze krótki dialog w czasie rozmowy o pracę po angielsku wygląda dokładnie tak jak powinien. Kursy angielskiego mogą być pomocne zarówno dla HR jak i potencjalnych kandydatów.
do nauki języka oraz wskazówki od naszego Zespołu, jak dodatkowo samodzielnie pracować z angielskim. Newsletter językowy bez spamu i reklam − tylko z konkretami! Polecaj dalej swoim pracownikom oraz znajomym!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Dowiedz się więcej