KONTAKT
KONTAKT
Wracam do listy wszystkich wpisów

Skuteczna komunikacja podczas discovery call po angielsku

W dzisiejszym świecie biznesu komunikacja odgrywa kluczową rolę w budowaniu trwałych relacji z klientami. Jednym z najważniejszych momentów w procesie nawiązywania kontaktu z potencjalnym klientem jest discovery meeting, czyli rozmowa wstępna mająca na celu poznanie potrzeb i oczekiwań klienta. W niniejszym artykule przyjrzymy się technikom skutecznej komunikacji podczas spotkań discovery po angielsku oraz sposobom praktycznego wykorzystania tych technik w codziennej pracy.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

discovery call po angielsku

Co to jest discovery call lub discovery meeting?

Spotkania w fazie discovery, czyli w fazie odkrywania potrzeb to jedno z pierwszych punktów styku z klientem. Podstawowym celem discovery call po angielsku jest poznanie klienta anglojęzycznego oraz zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. Skuteczna komunikacja podczas tej rozmowy może znacząco zwiększyć szansę na zawiązanie i utrzymanie satysfakcjonującej współpracy z klientem.

Poznanie kilku zagadnień językowych takich jak sposób zadawania pytań, parafrazowanie po angielsku czy używanie odpowiedniego słownictwa biznesowego pomoże nam lepiej zrozumieć cały proces od strony komunikacji.

Czytaj dalej, aby poznać sposoby na skuteczną komunikację podczas discovery call po angielsku.

Co musisz wiedzieć o komunikacji podczas spotkań discovery po angielsku

discovery meeting

Nastaw się na sukces – przygotuj się do spotkania!

Warto zainwestować czas, aby postarać się zrozumieć klienta jeszcze przed spotkaniem. Przeanalizowanie dostępnych informacji o jego firmie oraz przygotowanie pytań, które pomogą nam lepiej zrozumieć sytuację i potrzeby klienta może ułatwić przebieg całego discovery call po angielsku.

Jednocześnie dbając o solidne przygotowanie językowe, możemy mieć pewność, że spotkanie przebiegnie sprawnie i efektywnie, co zwiększy Twoje szanse na sukces. W ten sposób eliminujesz ryzyko przykrych niespodzianek. Bycie odpowiednio przygotowanym do rozmowy po angielsku umożliwia większą koncentrację na kliencie i zachowanie elastyczności wobec niewiadomych. Zwiększenie poziomu języka angielskiego z pewnością zwiększy Twój poziom pewności siebie w obliczu nowych wyzwań podczas spotkań discovery.

Umiejętnie zadawaj pytania po angielsku

Poznanie klienta zaczyna się od zadawania odpowiednich pytań. Zamknięte, bezpośrednie pytania pozwalają nam szybko uzyskać konkretne informacje, natomiast pytania otwarte pomogą w budowaniu relacji i rozeznaniu w sytuacji. Dzięki nim poznasz masę istotnych faktów, które przy inaczej zadanym pytaniu klient mógłby całkowicie pominąć.

Zwróć uwagę na specyfikę danego rozmówcy. Czy wiesz, kiedy zadać pytanie wprost, a kiedy powstrzymać się od bycia dosadnym? W zależności od kraju pochodzenia i kultury organizacyjnej Twojego rozmówcy zwyczaje biznesowe będą się różnić.

Ważne jest także dostosowanie tonu i stylu pytania do kontekstu oraz aktywne słuchanie odpowiedzi klienta. Dobrze sformułowane pytania pozwalają budować zaufanie, wykazując zainteresowanie i uwagę wobec potrzeb klienta, co może znacząco wpłynąć na przebieg rozmowy i finalne rezultaty.

Pokaż klientowi, że go słuchasz i rozumiesz – parafrazuj z głową!

Aktywne słuchanie, w tym mowa ciała, gesty, ton głosu czy umiejętność parafrazowania pozwalają nam lepiej zrozumieć klienta i pokazać, że naprawdę go słuchamy. To ważne elementy budowania zaufania i pozytywnej relacji. Polega ono na powtórzeniu słów klienta własnymi, ale w inny sposób, co pokazuje, że aktywnie słuchamy i rozumiemy jego potrzeby. W ten sposób potwierdzamy, że jesteśmy zaangażowani w rozmowę i zależy nam na zrozumieniu jego punktu widzenia.

Parafrazowanie pozwala także uniknąć nieporozumień i doprecyzować szczegóły, co może prowadzić do bardziej konstruktywnej dyskusji i lepszych rezultatów. Niestety nieumiejętne parafrazowanie może prowadzić do odwrotnej sytuacji, dlatego stosuj tę technikę z głową. Parafrazując podczas discovery call po angielsku, podsumowuj jedynie najważniejsze aspekty rozmowy — nie przesadzaj z jej stosowaniem. Jeśli klienci wydają się być zirytowani twoimi próbami parafrazowania może to oznaczać, że warto jeszcze poćwiczyć. Rozwiązaniem może być również rozbudowanie angielskiego słownictwa biznesowego na poziomie C1, aby używane przez Ciebie parafrazy brzmiały bardziej naturalnie.

discover meeting

Używaj odpowiedniego słownictwa biznesowego

W trakcie rozmowy należy zadbać o używanie profesjonalnych terminów i zwrotów, które są zrozumiałe dla klienta oraz odzwierciedlają Twoją wiedzę i kompetencje w danej dziedzinie. Na przykład, jeśli sprzedajesz software dla firm, ważne, abyś nie tylko znał terminologię dotyczącą IT, ale także branży klienta, który zamówi u Ciebie oprogramowanie.

Dobrze dobrany język biznesowy może przyczynić się do stworzenia profesjonalnego wizerunku w oczach klienta, co z kolei może wpłynąć na pomyślne zakończenie rozmowy oraz budowanie długotrwałych relacji biznesowych. Czasem znajomość słownictwa z wyższego pułapu językowego może okazać się nieodzowna. Pamiętaj jednak, że używanie skomplikowanych struktur językowych na siłę nie sprawi, że klient poczuje w Tobie materiał na sparingpartnera. Ważne, aby brzmieć naturalnie.

W tym mogą pomóc idiomy. Są one użytecznym narzędziem w komunikacji biznesowej, pomagając w bardziej skutecznym przekazywaniu informacji i budowaniu relacji z klientem. Wyrażenia takie jak „hit the ground running” czy „bring something to the table” dodadzą Ci ekspresji i naturalności.

Panuj nad tokiem rozmowy i nadaj jej jasną strukturę

Pamiętaj o planowaniu przebiegu spotkania oraz wyznaczeniu sobie celów, które chcesz osiągnąć. Ważne jest, abyś kontrolował tempo i kierunek rozmowy, unikając zbaczania na nieistotne tematy. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na najważniejszych kwestiach i efektywnie zdobywać potrzebne informacje od klienta. Jasna struktura rozmowy ułatwi nam również późniejsze analizowanie zebranych danych i podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Warto wykorzystać różne techniki, takie jak wprowadzenie wstępnych ustaleń na początku rozmowy, przedstawienie głównych punktów w trakcie jej trwania oraz podsumowanie omówionych zagadnień na zakończenie. Odwołuj się do tego co mówił uprzednio klient, wykorzystując frazy takie jak „If I’m understanding you correctly…” lub „To return to your earlier point…”, dzięki czemu oboje będziecie mieli spójny ogląd na dotychczasowe ustalenia.

discovery meeting

Discovery call po angielsku – podsumowanie

Podsumowując, skuteczna komunikacja podczas spotkań discovery jest kluczowa dla budowania trwałych relacji biznesowych. Odpowiednie przygotowanie, zadawanie właściwych pytań, aktywne słuchanie, a także umiejętne stosowanie słownictwa biznesowego to elementy, o które warto zadbać przygotowując się do discovery call po angielsku.

Nie pozwól, aby słaby angielski zrujnował Twoje rozmowy z klientami. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że wejdziesz na inny, wyższy poziom w swojej komunikacji. Dodatkowo, dzięki ćwiczeniom nabierzesz pewności siebie w mówieniu podczas discovery call po angielsku, a praca nad fazą odkrywania potrzeb klienta stanie się łatwiejsza.

Jeśli chcesz przećwiczyć porady zawarte w tym artykule, otrzymaj bezpłatne nagranie z webinaru dotyczącego unikania błędów popełnianych w komunikacji podczas discovery call po angielsku.

Stosowanie odpowiednich technik komunikacyjnych może znacząco wpłynąć na sukces naszej współpracy z klientami. Dlatego warto ciągle doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne i praktycznie wykorzystywać je w codziennej pracy.

Czujesz niedosyt? Poznaj inne sposoby na lepszą komunikację po angielsku

W CoAction specjalizujemy się w wyposażaniu specjalistów i firm w skuteczne umiejętności komunikacyjne, które pomagają pozyskiwać międzynarodowych klientów.

Z nami przećwiczysz o wiele więcej niż tylko discovery call po angielsku. Oferujemy dostosowane pod Twoje potrzeby szkolenia Business English, warsztaty English + Skills, a także webinary skupiające się na wybranych aspektach komunikacyjnych istotnych dla Twojego rozwoju zawodowego.

 Jeśli interesuje Cię temat komunikacji, poczytaj więcej na naszym blogu, m.in. o technice DEARMAN, która służy do dawania feedbacku i jest cennym narzędziem do negocjacji w zespole czy z podwładnymi. Poćwicz jej używanie wraz z darmowym nagraniem webinaru na ten temat.

CoAction Business Language Trainers
Inne wpisy tego experta